Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

20.01.2020 00:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Një kohë të gjatë është besuar se vetëm gruaja është përgjegjëse për infertilitet apo për sterilitet. E veçanërisht në kohërat e shkuara, por edhe në shoqëritë e sotme primitive, gruaja është konsiderua si fajtorja e vetme pse një çift nuk ka pasur fëmijë.

Madje, në praktikën time shumëvjeçare në trajtimin e infertilitetit, kam hasur në raste kur burri është martuar deri në shtatë herë, edhe pse ai nuk e ka pasur asnjë qelizë të vetme për frytnim të ndonjë gruaje, respektivisht, asnjë spermatozoid nuk i është gjetur madje as me operacion. Porse, sipas besimit tradicional të familjes dhe të rrethit, të gjitha gratë e tij kanë qenë fajtore, kurse ai jo. Madje, ishte e pamundur ta bindje edhe vet atë burrë se ai vërtetë ishte steril, përderisa gratë e tij i ishin nënshtruar me vite të tëra maltretimit psikik, qoftë nga ai vet apo nga familja e tij.

Por, kush është vërtetë përgjegjës që një çift nuk mund të ketë pasardhës? Statistikat botërore tregojnë se, në rreth 40% të rasteve fajtor është burri, në 40% tjera gruaja, dhe në rreth 20% të rasteve nuk dihet shkaktari. Andaj, akuzat ndaj grave janë plotësisht të pabaza, madje edhe kur bartëse e problemit të infertilitëtit është vërtetë ajo vet. Sepse, askush nuk ka dëshirë që të vuajë nga ndonjë sëmundje, e veçanërisht jo nga infertiliteti, i cili shpesh shkakton te individi i atakuar vuajtje edhe më të mëdha se sa sëmundja e kancerit.

Prandaj, si burri ashtu edhe gruaja duhet ta kuptojnë sinqerisht dhe maksimalisht partnerin i cili ka problem me infertilitet, të bisedojnë haptas për këtë problem dhe të provojnë bashkarisht ta zgjedhin, pa ndërhyrje të rrethit apo të familjes së ngushtë apo të gjerë. Meqë, ky është thjesht një problem privat, për të cilin në shoqëritë e civilizuara as nuk mund t’i bëhet pyetje çiftit. Madje, partnerëve edhe ashtu iu mjafton vuajtja e vet, kurse, me involvim edhe të rrethit, vuajtja e tyre vetëm sa vjen e shtohet. Por, para së gjithash, nuk do duhej të etiketohej gruaja si fajtorja e vetme pse një çift nuk mund të ketë pasardhës, meqë, askush nuk ka më shumë dëshirë që të bëhet nënë se sa një grua e martuar.

Dr Gjina Zeqiri MSc, PhD
Gjinekologe – Obstetre
Specialiste për infertilitet dhe IVF

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë

IPK rekomandon suspendimin e katër zyrtarëve të PK-së lidhur me rastin e vrasjeve respektivisht vetëvrasjes në Gjilan

IPK rekomandon suspendimin e katër zyrtarëve të PK-së lidhur me rastin e vrasjeve respektivisht vetëvrasjes në Gjilan

Shpend Ahmeti i gatshëm të takohet me Kryeministrin Kurti

Shpend Ahmeti i gatshëm të takohet me Kryeministrin Kurti

Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar….

Fisi kishte ëndrra dhe dëshira për të jetuar….

Policja në Gjilan kishte probleme mendore, mjeku kishte rekomanduar t’i merret arma zyrtare

Policja në Gjilan kishte probleme mendore, mjeku kishte rekomanduar t’i merret arma zyrtare

Qeveria pritet të shkarkojë Bordin e Telekomit (Video)

Qeveria pritet të shkarkojë Bordin e Telekomit (Video)

Dekretohen emrat e deputetëve të rinj, betimi i tyre pritet në seancën e radhës

Dekretohen emrat e deputetëve të rinj, betimi i tyre pritet në seancën e radhës

Rrotullohet vetura në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, lëndohen katër persona

Rrotullohet vetura në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, lëndohen katër persona

Policja që dyshohet se kreu masakrën në Gjilan i ishte nënshtruar një trajtimi psikik para disa muajsh

Policja që dyshohet se kreu masakrën në Gjilan i ishte nënshtruar një trajtimi psikik para disa muajsh

Shqipëria, pos parave kërkon edhe punëtorë nga vendet e huaja

Shqipëria, pos parave kërkon edhe punëtorë nga vendet e huaja

E vërteta njëmiliardëshe e Edi Ramës

E vërteta njëmiliardëshe e Edi Ramës

Haziri propozon një ditë zie pas tragjedisë në Gjilan

Haziri propozon një ditë zie pas tragjedisë në Gjilan