Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

06.03.2019 16:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Shërimi i pacientit të dytë prej infeksionit të shkaktuar nga virusi HIV zgjoi një shpresë tek shkencëtarët se kjo sëmundje nuk është e pashërueshme.

Katër çështjet të cilat duhet të shqyrtohen pas këtij rasti janë:

A do të ndikojë për së miri ky zbulim tek pacientët që tanimë janë duke jetuar me virusin HIV?

Akoma jo. Shërimi i këtij pacienti është vetëm një dritë në fund të tunelit mbi këtë çështje dhe kjo nuk do të thotë që pacientët e diagnostikuar me HIV duhet të ndalojnë së marri terapitë e përshkruara nga mjekët. Të dy personat të cilët ishin shëruar nga HIV-i kishin bërë transplant të palcës kurrizore, procedurë që është shumë e rrezikshme dhe nuk mund të cilësohet si mënyra  e duhur për të trajtuar virusin HIV – shkruan Nytimes, transmeton gazeta Express.

Përmirësim apo shërim total i virusit?

Kur i referohemi ‘përmirësimit’ nënkuptojmë që virusi mbahet nën kontroll, ndërsa kur kemi të bëjmë me ‘shërimin total’ nënkuptojmë zhdukjen e plotë të virusit nga trupi. Pacientët të cilët u shëruan nga ky virus u konsideruan të shëruar plotësisht, pasi që në trupin e tyre nuk figuronte asnjë shenjë e virusit.

Cili është hapi i ardhshëm?

Transplanti i bërë në të dy pacientët e shëruar kishte arritur të bllokonte qelizat e virusit HIV dhe të zëvendësonte ato me qeliza imune të cilat ishin rezistente ndaj virusit. Shkencëtarët po vazhdojnë studimet me qëllimin që mutacionin e proteinës CCR5 ta modifikojnë dhe ta përdorin për ta aplikuar te pacientët e tjerë.

Pas sa kohe ky trajtim do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë?

Pesë deri në 10 vite. Me anë të terapisë së gjeneve dhe modifikimit të tyre, do të mund të zhvillohen eksperimente dhe studime të mëtutjeshme për të kuptuar arsyet dhe mënyrën se si ky transpalant ka ndikuar në zhdukjen e qelizave të virusit HIV.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Ora tregon linjat atraktive

Ora tregon linjat atraktive

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)