Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

06.03.2019 16:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Shërimi i pacientit të dytë prej infeksionit të shkaktuar nga virusi HIV zgjoi një shpresë tek shkencëtarët se kjo sëmundje nuk është e pashërueshme.

Katër çështjet të cilat duhet të shqyrtohen pas këtij rasti janë:

A do të ndikojë për së miri ky zbulim tek pacientët që tanimë janë duke jetuar me virusin HIV?

Akoma jo. Shërimi i këtij pacienti është vetëm një dritë në fund të tunelit mbi këtë çështje dhe kjo nuk do të thotë që pacientët e diagnostikuar me HIV duhet të ndalojnë së marri terapitë e përshkruara nga mjekët. Të dy personat të cilët ishin shëruar nga HIV-i kishin bërë transplant të palcës kurrizore, procedurë që është shumë e rrezikshme dhe nuk mund të cilësohet si mënyra  e duhur për të trajtuar virusin HIV – shkruan Nytimes, transmeton gazeta Express.

Përmirësim apo shërim total i virusit?

Kur i referohemi ‘përmirësimit’ nënkuptojmë që virusi mbahet nën kontroll, ndërsa kur kemi të bëjmë me ‘shërimin total’ nënkuptojmë zhdukjen e plotë të virusit nga trupi. Pacientët të cilët u shëruan nga ky virus u konsideruan të shëruar plotësisht, pasi që në trupin e tyre nuk figuronte asnjë shenjë e virusit.

Cili është hapi i ardhshëm?

Transplanti i bërë në të dy pacientët e shëruar kishte arritur të bllokonte qelizat e virusit HIV dhe të zëvendësonte ato me qeliza imune të cilat ishin rezistente ndaj virusit. Shkencëtarët po vazhdojnë studimet me qëllimin që mutacionin e proteinës CCR5 ta modifikojnë dhe ta përdorin për ta aplikuar te pacientët e tjerë.

Pas sa kohe ky trajtim do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë?

Pesë deri në 10 vite. Me anë të terapisë së gjeneve dhe modifikimit të tyre, do të mund të zhvillohen eksperimente dhe studime të mëtutjeshme për të kuptuar arsyet dhe mënyrën se si ky transpalant ka ndikuar në zhdukjen e qelizave të virusit HIV.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kina hedh hapin e madh, licencon 5G për katër operatorët vendas

Kina hedh hapin e madh, licencon 5G për katër operatorët vendas

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e Veriut në integrimet euro-atlantike

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e Veriut në integrimet euro-atlantike

Ky është gabimi kryesor që bëni gjatë seksit

Ky është gabimi kryesor që bëni gjatë seksit

Sekretari Amerikan Pompeo paralajmëron sërish aleatët evropianë për Huawei

Sekretari Amerikan Pompeo paralajmëron sërish aleatët evropianë për Huawei

Konflikti në biznes dhe mënyrat për parandalimin e tij

Konflikti në biznes dhe mënyrat për parandalimin e tij

Ja lista e iPhone dhe iPad që do të kalojnë në iOS 13

Ja lista e iPhone dhe iPad që do të kalojnë në iOS 13

Apple iOS 13 premton rritje të ndjeshme të performancës për iPhone

Apple iOS 13 premton rritje të ndjeshme të performancës për iPhone

Apple Maps mëson nga Google Maps

Apple Maps mëson nga Google Maps

Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

Gjykata suedeze refuzon kërkesën për burgosjen e Assange

Gjykata suedeze refuzon kërkesën për burgosjen e Assange

Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve