Kolegjin ISPE e vërshojnë studentët. Prijnë studimet Evropiane dhe ato të Sigurisë…

22.08.2016 17:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kolegjin ISPE e vërshojnë studentët. Prijnë studimet Evropiane dhe ato të Sigurisë…

Drilon Bunjaku nga Gjilani është regjistruar në Programin e Studimëve të Integruara Evropiane pranë Kolegjit ISPE. Ai tregon se përse e ka zgjedhur pikërisht këtë kolegjë dhe pikërisht studimet evropiane.

“Arsyet janë të shumta, mirëpo ajo që më ka tërhequr më së shumti që të studioj tek ky kolegj është profilizimi që ka ky kolegj dhe mundësitë që ai ofron”, tregon ky djalosh nga Gjilani i sapo regjistruar në ISPE.
Ai tregon se ka pasur oferta nga më të ndryshmet për të studiuar, mirëpo siç shprehet ai, “duhet të mendojmë mirë për të ardhmen dhe karrierën”.

“Duhet të mendojmë ka e ardhmja dhe ka perspektiva, e për këtë jam i bindur, dhe në bazë të asaj që më kanë treguar kolegët që kanë dalë nga ky kolegj, se ISPE është perspektiva e sigurt”, thotë ky student i sapo regjistruar.
Një arsye tjetër që këtë 18 vjeçar e ka bindur që nga Gjilani të vijë të studioj në Prishtinë, në Kolegjin ISPE është marrëveshjet që i ka ky kolegj me universitet gjermane dhe mundësinë e studimit për një semestër në këto Universitetet.

“Të studiosh nuk nënkupton që të marrësh një letër, por duhet të mësosh diçka dhe të kesh mundësitë të shkosh dhe të studiosh për një kohë edhe në universitete me renome, dhe të mësosh nga përvojat dhe kultura e atyre vendeve”, thotë ai.

Ndërkohë, në Kolegjin ISPE kanë vërshuar numër i madh i të interesuarve për t’u regjistruar jo vetëm në drejtimin Studime Evropiane, që është i pari dhe i vetmi i specializuar në Kosovë për këtë lami, por edhe në drejtimet tjera.
Sipas drejtuesve të këtij kolegji, numër jashtëzakonisht i madh i studentëve po regjistrohen edhe në studimet e Sigurisë.

Ngjashëm sikurse tek studimet evropiane, Kolegji ISPE është ndër të vetmet kolegje që e ka të veçantë edhe drejtimin Studimet e Sigurisë, dhe ku japin mësim jo vetëm profesorët vendor më të mirë të kësaj fushe, por edhe ushtarakë dhe ish- udhëheqës të lartë të NATO-s.

Në këtë kolegj studentët, si në asnjë prej institucioneve tjera të arsimit të lartë në Kosovë, e kanë edhe Bibliotekën e NATO-s, ku do të kenë mundësi të njihen me lajmet më të reja nga sektori i sigurisë.
18 vjeçar-ja Fortesa Gashi nga Prishtina thekson se pikërisht profesorët në këtë universitet e kanë bindur atë që të përzgjedh Kolegjin ISPE për të studiuar.

“Duke pasur parasysh se sektori i sigurisë është ndër më të rëndësishmit për funksionimin e një shteti, kam vendosur që të studioj Studimet e Sigurisë. Dhe ISPE më ka bindur që është ndër më të mirët për këtë fushë. Profesorët, e sidomos ata ndërkombëtarë, dhe disa ish- ushtarakë të lartë të NATO-s, që janë pjesë e ISPE-së më kanë bindur që të jem pjesë e këtij kolegji”, ka thënë Fortesa nga Prishtina. Ajo konsideron që ky kolegj i ofron kushtet më të mira edhe për ata studentë të dalluar, për të përfituar bursë.

“Shpresoj që edhe unë të jem bursiste në këtë kolegjë”, ka thënë ajo.

Brenda pak ditësh pritet që të filloj viti i ri akademik 2016/2017. Menaxhmenti i këtij kolegji thekson se i kanë bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e vitit të ri akademik.

Të gjitha drejtimet: Studimet e Sigurisë, Studimet Evropiane, Ekonomik, Juridik dhe Shkenca Politike tashmë janë gati për fillimin e vitit të ri akademik.

(Artikull i sponsoruar)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetar / praktikant
artikull i sponzorizuar


Një grua në gjendje jo të mirë, pret në shkallë të QKUK’së dhe askush nuk e ndihmon (Video)

Një grua në gjendje jo të mirë, pret në shkallë të QKUK’së dhe askush nuk e ndihmon (Video)

Smakiqi ka propozuar që një kazermë e Ushtrisë së Kosovës të mbaj emrin e luftëtarit, Tahir Meha

Smakiqi ka propozuar që një kazermë e Ushtrisë së Kosovës të mbaj emrin e luftëtarit, Tahir Meha

Ndrroi jet ish-kryetari i AAK-së njëherit veteran i UÇK-së!

Ndrroi jet ish-kryetari i AAK-së njëherit veteran i UÇK-së!

Momenti kur u vra Ermal Kamberaj (Foto +18)

Momenti kur u vra Ermal Kamberaj (Foto +18)

Rrëfim prekës, Qemajl Koca: Unë nuk e vrava Ermal Kamberajn, ma tmerruan familjen (Video)

Rrëfim prekës, Qemajl Koca: Unë nuk e vrava Ermal Kamberajn, ma tmerruan familjen (Video)

Ermali u vra gabimisht, dikush tjetër ishte cak sulmi (Foto)

Ermali u vra gabimisht, dikush tjetër ishte cak sulmi (Foto)

Bahtiri: Kriminelët të gjenden dhe të dënohen më së ashpri

Bahtiri: Kriminelët të gjenden dhe të dënohen më së ashpri

I riu në Mitrovicë është qëlluar 10 herë me armë

I riu në Mitrovicë është qëlluar 10 herë me armë

Gjuhën me armë në Mitrovicë, një person i plagosur (Video)

Gjuhën me armë në Mitrovicë, një person i plagosur (Video)

Gjilani shënon 32 vjetorin e rënies së heroit Zija Shemsiu

Gjilani shënon 32 vjetorin e rënies së heroit Zija Shemsiu

Gjilani shpërndan foli plastike për 322 fermerë

Gjilani shpërndan foli plastike për 322 fermerë

Kamenicë, arsimtari i shurdhon veshin nxënësit (Video)

Kamenicë, arsimtari i shurdhon veshin nxënësit (Video)

Zuzaku: Po funksionalizohen të gjitha tregjet e Gjilanit

Zuzaku: Po funksionalizohen të gjitha tregjet e Gjilanit

Sylejmani: Vdekjet e nënave të dëshmorëve dhe ish luftëtarëve të lirisë janë të veçanta!

Sylejmani: Vdekjet e nënave të dëshmorëve dhe ish luftëtarëve të lirisë janë të veçanta!

Nga 1 deri 3 maj mbahet manifestimi “Ditët e Agimit”

Nga 1 deri 3 maj mbahet manifestimi “Ditët e Agimit”

Pengohet Marrëveshja e Kafeneve të Gjilanit për Rritje të Çmimeve

Pengohet Marrëveshja e Kafeneve të Gjilanit për Rritje të Çmimeve