Kinezi me dy këmbët e amputuara arrin të ngjitet në majën e malit Everest (Video)

16.05.2018 03:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kinezi me dy këmbët e amputuara arrin të ngjitet në majën e malit Everest (Video)

Një alpinist kinez është bërë personi i parë me dy këmbët e prera, që të hënën ka arritur të ngjitet në majën e malit Everest nga ana nepaleze e malit, shkruan NCS News.

Xia Boy për herë të parë ishte munduar të ngjitet në maje të malit në vitin 1975, por kishte humbur të dy këmbët pasi mbeti i bllokuar në akull, transmeton Telegrafi.

Tentimet tjera ajo e vitit 2014, 2015 dhe 2016 rezultuan pa ndonjë sukses, shkruan agjencia e lajmeve Xinhua.

“Ngjitja në malin Everest është ëndrra ime”, ka deklaruar Xia për agjencinë franceze të lajmeve AFP gjatë muajit të kaluar.

“Më duhet ta kuptojë, se është një sfidë personale, sfidë e fatit”, ka shtuar Xia.

Megjithatë, të hënën gjatë ekspeditës që ishte organizuar për t’u ngjitur në majën e malit, Xia dhe shtatë persona tjerë kanë përfunduar misionin e tyre me sukses.

Videoja e publikuar më poshtë Xian duke u ngjitur shkallëve. Megjithatë, Xia duket se nuk është personi i vetëm që është ngjitur në maje të malit me dy këmbë të prera. Një gjë të tillë e kishte bërë në vitin 2006 australiani Mark Inglis nga Zelanda e Re. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Google prezanton reCAPTCHA e cila nuk kërkon ndërveprimin e përdoruesit

Google prezanton reCAPTCHA e cila nuk kërkon ndërveprimin e përdoruesit

Gregg Popovich rreth trendit të nisur nga Golden State: Ky nuk është basketboll i vërtetë, po shndërrohet vetëm në cirk

Gregg Popovich rreth trendit të nisur nga Golden State: Ky nuk është basketboll i vërtetë, po shndërrohet vetëm në cirk

Liverpooli nuk po interesohet për Aaron Ramseyn

Liverpooli nuk po interesohet për Aaron Ramseyn

Babai i internetit kërkon shpërbërjen e gjigandëve të teknologjisë

Babai i internetit kërkon shpërbërjen e gjigandëve të teknologjisë

Shkencëtarët kanë gjetur shkaqet gjenetike të vetmisë

Shkencëtarët kanë gjetur shkaqet gjenetike të vetmisë

Pacientes tajlandeze i nxorën nga veshi shumëkëmbëshin e gjatë dhjetë centimetra (Foto)

Pacientes tajlandeze i nxorën nga veshi shumëkëmbëshin e gjatë dhjetë centimetra (Foto)

Buzëqesh Spalletti, Nainggolan rikthehet me Barcelonën

Buzëqesh Spalletti, Nainggolan rikthehet me Barcelonën

Pasi e quajti mashtrim, bosi i një prej bankave më të mëdha në botë thotë se nuk i plas fare për Bitcoinin

Pasi e quajti mashtrim, bosi i një prej bankave më të mëdha në botë thotë se nuk i plas fare për Bitcoinin

City po e bën Sterlingun futbollistin më të paguar anglez

City po e bën Sterlingun futbollistin më të paguar anglez

Lajthitë, njihuni me përfitimet e konsumit të përditshëm

Lajthitë, njihuni me përfitimet e konsumit të përditshëm

6 këshilla për të rritur shpejtësinë e shfletuesit Chrome

6 këshilla për të rritur shpejtësinë e shfletuesit Chrome

Edinson Cavani: Nëse humbim kundër Napolit, do të jetë e vështirë ta kalojmë grupin

Edinson Cavani: Nëse humbim kundër Napolit, do të jetë e vështirë ta kalojmë grupin

Utopia, anija luksoze me 190 apartamente që kushtojnë nga 4 deri në 36 milionë dollarë (Foto)

Utopia, anija luksoze me 190 apartamente që kushtojnë nga 4 deri në 36 milionë dollarë (Foto)

Twitter sjell dy modele të kohështrirjes, sipas rendit kronologjik dhe algoritmik

Twitter sjell dy modele të kohështrirjes, sipas rendit kronologjik dhe algoritmik

Liverpool mund ta sakrifikoj Xherdan Shaqirin për Iker Muniainin

Liverpool mund ta sakrifikoj Xherdan Shaqirin për Iker Muniainin

Çimkat – shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion

Çimkat – shenjat e zakonshme që jeni kafshuar dhe keni marr infeksion