Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

12.03.2019 14:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Zakonisht, të rriturit mendojnë që fëmijët e tyre kanë një botë të lumtur dhe të lirë të tyre, duke gjykuar që ata nuk kanë një punë, fatura për të paguar dhe asnjë arsye tjetër për t’u stresuar. Stresi është një gjendje mentale e krijuar si shkak i problemeve të jashtme të shkaktuara nga puna, familja, shoqëria – shkruan KidsHealth, transmeton Gazeta Express.

Shumicën e rasteve është shumë e vështirë të identifikohen shenjat e stresit tek fëmijët, për shkak se ata janë të prirur të mos i tregojnë problemet e tyre, dhe të mbyllen në vete. Mirëpo disa nga simptomat e hershme të cilat duhet t’i vëreni tek fëmijët janë: ndryshime disponimi, pagjumësi, dhimbje të barkut, humbje e interesit për aktivitete, etj.

Por si mund t’i  ndihmoni fëmijët tuaj për të kaluar këtë situatë?

Një ushqyerje e shëndetshme dhe gjumë efektiv janë dy nga faktorët kryesorë me të cilat mund t’i ndihmoni fëmijët tuaj. Bëni kohë për fëmijët tuaj, mbajini pranë vetës edhe nëse ata nuk dëshirojnë të flasin për problemet e tyre, flisni ju për problemet tuaja duke i nxitur dhe motivuar për të treguar një problem të caktuar. Nëse problemet bëhen më serioze, atëherë është koha të organizoni një takim me psikologë.

Një studim ka përdorur 16.5% të fëmijëve që vuajnë nga këto çrregullime, dhe panë se përafërsisht 49.5% prej tyre nuk trajtohen me ç’rast përfundojnë me probleme më serioze të shëndetit./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)