Ja pse tradhtojmë! E thotë shkenca…

13.06.2020 15:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja pse tradhtojmë! E thotë shkenca…

Marrëdhëniet nuk janë gjithnjë të lehta. Ka gjithmonë një mijë gjëra që mund të shkojnë keq, por duhet të vazhdojmë të punojmë në mënyrë që gjërat të funksionojnë.

Tradhtia në marrëdhënie është gjithmonë një pyetje që nuk mund të injorohet, pa marrë parasysh sa e shqetëson dikë. Tradhtia është një realitet, por jo të gjithë mashtrojnë ose do të mashtrojnë. Ka shumë gjëra që mund të bëjnë që dikush të tradhtojë.

Në vijim janë disa arsye pse njerëzit janë të shtyrë drejt tradhtisë të partnerit të tyre:

 

 
 
1. Distanca emocionale Në këto kohë, shumë njerëz mendojnë dhe bien dakord që njerëzit qëndrojnë në marrëdhënie vetëm prej seksit, por nuk është kështu. Studimet kanë treguar se kur një burrë dhe një grua nuk kanë ndonjë pajtueshmëri emocionale dhe nuk ndjehen afër njëri-tjetrit, ata përfundojnë duke qenë jobesnikë ndaj partnerit të tyre.

2/8

2. Nëse ata e kanë bërë një herë, ata mund ta bëjnë përsëri Mashtrimi është vetëm në zakonet e disa njerëzve. Njerëzit kanë gjasa të mashtrojnë në mënyrë të përsëritur pasi e kanë bërë një herë, sepse bëhet pjesë e modelit të tyre të sjelljes.

3. Mërzitje në një marrëdhënie Një marrëdhënie ka më shumë se thjesht rehati. Ndërsa është gjithmonë e dëshirueshme që njerëzit në një marrëdhënie të gjejnë ngushëllim brenda njëri-tjetrit, pasi dikush merr shumë rehat, gjërat fillojnë të bien. Nuk ka ndonjë eksitim apo gatishmëri për të provuar gjëra të reja. Seksi bëhet rutinë dhe kjo mund të çojë një nga palët që të tradhtojë partnerin e tyre, vetëm për diçka të re.

4. Krizat e moshës së mesme Pasi njerëzit arrijnë moshën e mesme, ata fillojnë të përballen me një krizë dhe një nevojë për të bërë diçka që ata nuk mund ta kenë bërë në jetën e tyre, vetëm për t’u ndjerë sikur janë gjallë dhe nuk po zhgenjehen me moshën.

5. Varësia e mediave sociale Ne të gjithë i duam mediat sociale dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë. Por problemi lind kur mediat sociale dhe bashkëveprimi virtual marrin përparësi në kohë reale. Kur kaloni shumë kohë në Facebook, Instagram dhe Twitter, ju gjeni një mundësi dhe hapësirë ​​për të qenë jobesnik ndaj partnerit tuaj pasi që gjithmonë ka një shans që ata të mos jenë pjesë e jetës suaj virtuale.

6. Udhëtime pune E pra, ne dimë shumë për këto, falë filmave. Studimet kanë treguar se 34% e meshkujve që mashtrojnë gratë e tyre e bëjnë këtë në udhëtimet e tyre të biznesit. Përqindja nuk është shumë e keqe me gratë, sepse rreth 15% e tyre e bëjnë këtë gjë. Këto gjëra gjithashtu mund të ndodhin nga viti 6 deri në vitin 9 të martesës.

7. S’ka oksitocinë Studimet dhe hulumtimet kanë treguar se oksitocina, e cila është në thelb dashuria hormonale, mund të jetë një nga arsyet për dikë që të mashtrojë partnerin e tyre. Nëse ata nuk gjejnë një rritje të këtij hormoni të veçantë kur ata janë me partnerin e tyre, ata janë të tunduar të mashtrojnë.

8. Karakteri Shikoni, nuk mund të shpërfillim faktin se disa njerëz nuk janë bërë për marrëdhënie besnike. Ata janë mashtrues të pandreqshëm dhe do të mashtrojnë edhe nëse janë në një marrëdhënie jashtëzakonisht të kënaqshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ky është libri më i mirë që e kam lexuar thotë Dua Lipa

Ky është libri më i mirë që e kam lexuar thotë Dua Lipa

Ja pse tradhtojmë! E thotë shkenca…

Ja pse tradhtojmë! E thotë shkenca…

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Në Tiranë u shty sërish koncerti i sensacionit latin, Maluma

Në Tiranë u shty sërish koncerti i sensacionit latin, Maluma

Pasojat e frikshme të karantinës/ 26-vjeçari nga Wuhani shtoi 101 kilogram në pesë muaj izolim

Pasojat e frikshme të karantinës/ 26-vjeçari nga Wuhani shtoi 101 kilogram në pesë muaj izolim

Pas tentimit për ikje, arrestohen dy persona në autostradën Prishtinë-Podujevë

Pas tentimit për ikje, arrestohen dy persona në autostradën Prishtinë-Podujevë

Këto janë 5 arsye pse japonezët bëjnë dush në darkë

Këto janë 5 arsye pse japonezët bëjnë dush në darkë

Ambasadori italian kërkon drejtësi për viktimat me rastin e 21 vjetorit të çlirimit të Kosovës

Ambasadori italian kërkon drejtësi për viktimat me rastin e 21 vjetorit të çlirimit të Kosovës

Gjëra të pazakonta që duhet t’i mbani në frigorifer

Gjëra të pazakonta që duhet t’i mbani në frigorifer

Vjen projekti tjetër i vizionarit amerikan Musk, zbulohen tunelet elektrike

Vjen projekti tjetër i vizionarit amerikan Musk, zbulohen tunelet elektrike

Kathy Sullivan bëhet e para që ecën në hapësirë dhe arrin pikën më të thellë në oqean

Kathy Sullivan bëhet e para që ecën në hapësirë dhe arrin pikën më të thellë në oqean

Ilaç i magjishëm i natyrës: Kjo bimë me siguri pastron mushkëritë, shëron gastritin, qetëson inflamacionin e lukthit dhe fshikëzën!

Ilaç i magjishëm i natyrës: Kjo bimë me siguri pastron mushkëritë, shëron gastritin, qetëson inflamacionin e lukthit dhe fshikëzën!

Arsenali e do sulmuesin e Realit

Arsenali e do sulmuesin e Realit

Adelina publikon foto sapo ka dal nga frizerka, grimi i saj do t’iu ‘shashtrisë’

Adelina publikon foto sapo ka dal nga frizerka, grimi i saj do t’iu ‘shashtrisë’

Milani i përgjysmuar për ndeshjen me Juventusin, futbollistët e ftuar

Milani i përgjysmuar për ndeshjen me Juventusin, futbollistët e ftuar

Kourtney Kardashian e pranon: Shtova peshë gjatë pandemisë

Kourtney Kardashian e pranon: Shtova peshë gjatë pandemisë