Ja çfarë pritet të ndodhë me orën natën e ndërrimit të viteve, nuk keni për ta besuar | infosot.com Ja çfarë pritet të ndodhë me orën natën e ndërrimit të viteve
Breaking News

Ja çfarë pritet të ndodhë me orën natën e ndërrimit të viteve, nuk keni për ta besuar

29.12.2016 23:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja çfarë pritet të ndodhë me orën natën e ndërrimit të viteve, nuk keni për ta besuar

Koha nuk ndalon për askënd, por duket se horologët, shkencëtarët që merren me matjen e kohës do ta detyrojnë atë të presë pak këtë të shtunë, natën e ndërrimit të viteve.

Mbajtësit e orës do t’i shtojnë një sekondë minutës së fundit të 31 dhjetorit për të kompensuar lëvizjet e Tokës.

Ja si do të numërohen sekondat natën e ndërrimit të viteve:

23:59’:58’’, 59’’, 60’’, 00:00’:00’’

Sekonda “shtesë” është thelbësore në mbajtjen në sinkronizim të orëve në Tokë me “kohën diellore,” në mënyrë që ditët dhe netët të përputhen me dritën dhe errësirën.

Koha në Tokë matet duke përdorur orë atomike dhe duhet të rregullohet që të mbajë ritmin me orbitat e Tokës.

Planetit tonë, i duhen mbi 86,400 sekonda për një rrotullim 360 gradë.

Por planeti Tokë lëkundet në akset e tij dhe ndikohet nga tërheqja e Diellit, Hënës dhe zbaticat, që nënkuptojnë se del jashtë ciklit me Orën Atomike Ndërkombëtare.

Ora e Koordinuar Universale, që prej viteve ’70, është caktuar si standardi universal dhe që dikton se sa është ora në çdo zonë kohore në planet.

Shkencëtarët i lejojnë këto luhatje duke shtuar sekonda çdo një vit e gjysmë për ta mbajtur Orën e Koordinuar Universale, të sinkronizuar me konceptin tradicional të kohës./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


I premtoi bijës se do ta dërgoj në SHBA nëse pranohet në Universitet, babai përshkon 30 mijë kilometra për 106 ditë – duke kaluar nëpër 26 shtete (Foto)

I premtoi bijës se do ta dërgoj në SHBA nëse pranohet në Universitet, babai përshkon 30 mijë kilometra për 106 ditë – duke kaluar nëpër 26 shtete (Foto)

National Geographic publikon imazhet më të bukura të natyrës (Foto)

National Geographic publikon imazhet më të bukura të natyrës (Foto)

Vështirë të shihet një, turisti pati fatin t’i shohë dy rrëqebull që përlesheshin në rrugë (Video)

Vështirë të shihet një, turisti pati fatin t’i shohë dy rrëqebull që përlesheshin në rrugë (Video)

Dyshonte në besnikërinë e partnerit, angazhon një bionde të bukur për ta joshur – habitet si i vardiset ai (Video)

Dyshonte në besnikërinë e partnerit, angazhon një bionde të bukur për ta joshur – habitet si i vardiset ai (Video)

Brenda eko-resortit më luksoz në Filipine, i cili do të ndërtohet nga materialet e ricikluara (Foto)

Brenda eko-resortit më luksoz në Filipine, i cili do të ndërtohet nga materialet e ricikluara (Foto)

Macja misterioze me ngjyrë të bardhë shfaqet nga askund, dhe refuzon të largohet nga varri i një burri (Video)

Macja misterioze me ngjyrë të bardhë shfaqet nga askund, dhe refuzon të largohet nga varri i një burri (Video)

Imazhet interesante të baballarëve me fëmijët e tyre (Foto)

Imazhet interesante të baballarëve me fëmijët e tyre (Foto)

Hulumtuesit e ndryshimeve klimatike, gjetën 60 anije të lashta në gjendje shumë të mirë (Foto)

Hulumtuesit e ndryshimeve klimatike, gjetën 60 anije të lashta në gjendje shumë të mirë (Foto)

Këto gjashtë gra përjetuan atë që do të quhej makthi më i keq i çdo gruaje, në një dasmë! (Foto)

Këto gjashtë gra përjetuan atë që do të quhej makthi më i keq i çdo gruaje, në një dasmë! (Foto)

Temperaturat ekstreme, aty ku njerëzit pinë edhe gjak për të mbijetuar (Foto)

Temperaturat ekstreme, aty ku njerëzit pinë edhe gjak për të mbijetuar (Foto)

Djaloshi nga Prizreni kishte dy mysafirë nga Dubai – kur ai bëri dasmë, ata e “mbuluan” me para! (Foto/Video)

Djaloshi nga Prizreni kishte dy mysafirë nga Dubai – kur ai bëri dasmë, ata e “mbuluan” me para! (Foto/Video)

Pamje të rralla: Dy aeroplanë ishin aq afër njëri-tjetrit, njeriu që i fotografoi rrëfen ngjarjen (Foto)

Pamje të rralla: Dy aeroplanë ishin aq afër njëri-tjetrit, njeriu që i fotografoi rrëfen ngjarjen (Foto)

Në Gjenevë, eurot rrjedhin edhe nëpër guaca të tualeteve

Në Gjenevë, eurot rrjedhin edhe nëpër guaca të tualeteve

Më në fund shembet shtëpia, e cila për 14 vite kishte bllokuar komunikacionin në rrugën me katër korsi (Foto/Video)

Më në fund shembet shtëpia, e cila për 14 vite kishte bllokuar komunikacionin në rrugën me katër korsi (Foto/Video)

Nxënësja detyrohet të kthehet në shtëpi, veshja saj u konsiderua shumë e ekzagjeruar (Foto)

Nxënësja detyrohet të kthehet në shtëpi, veshja saj u konsiderua shumë e ekzagjeruar (Foto)

Pickimi i merimangës së vogël, i shkaktoi pasoja serioze dhe të dhimbshme (Foto, +18)

Pickimi i merimangës së vogël, i shkaktoi pasoja serioze dhe të dhimbshme (Foto, +18)