Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

21.11.2019 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj në një intervistë për emisionin Frontal të T7, ka thënë se ai ka qenë ideatori kryesor që të vendoset taksa 100% ndaj produkteve serbe dhe boshnjake, raporton Gazeta Express.

Haradinaj ka thënë se kur është vendosur taksa prej 10% ndaj Serbisë, ka qenë ai i pari që ka planifikuar që të kalohet në 100 për qind dhe jo Kadri Veseli.

Haradinaj ka thënë se kanë bërë analiza të vazhdueshme para se të vendoset taksa prej 100 për qind.

“Para se të vendosim taksën, jemi konsultuar me policinë, doganat dhe institucionet tjera se nëse e vendosim këtë tarifë a do të kemi mundësi të mbajmë, dhe jemi dakorduar që po”, ka deklaruar Haradinaj.

Ai ka thënë se qeveria e re nuk duhet të heqë taksën ndaj Serbisë deri në njohje.

Sipas Haradinajt, as Albin Kurti as Vjosa Osmani nuk do të kenë nevojë që të frikësohen nga taksa sepse ndërkombëtarët nuk do të kërkojnë që të hiqet.

“Nuk kanë arsye që ta heqin taksën sepse tema e taksës është konsumuar dhe ndërkombëtarët as që do t’ia kërkojnë që ta heqin dhe besoj që Albin Kurti nuk do ta heqë atë”.

Kryeministri në largim ka thënë se Albin Kurti mund ta zbatojë reciprocitetin por edhe ta mbajë në fuqi taksën.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Lanësohet platforma që përfaqëson interesat e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës

​Lanësohet platforma që përfaqëson interesat e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës

Sogojeva para deputetëve: 12 mijë biznese janë në prag të falimentimit, protestat opsion

Sogojeva para deputetëve: 12 mijë biznese janë në prag të falimentimit, protestat opsion

Kurti deklarohet pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

Kurti deklarohet pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

Petkoviq u bën thirrje misioneve ndërkombëtare të patrulluojnë në këto zona të Kosovës

Petkoviq u bën thirrje misioneve ndërkombëtare të patrulluojnë në këto zona të Kosovës

Klubi i Prodhuesve kërkon nga ministri Murati t’i mbështesë prodhuesit

Klubi i Prodhuesve kërkon nga ministri Murati t’i mbështesë prodhuesit

A e thumboi Thaçi, Kurtin kur i tha Ramës të kujdeset për Kosovën

A e thumboi Thaçi, Kurtin kur i tha Ramës të kujdeset për Kosovën

Paralajmëron Hyseni: Jemi në status-quo, Kosova mund të mbetet si Palestina

Paralajmëron Hyseni: Jemi në status-quo, Kosova mund të mbetet si Palestina

Osmani: Vaksinat kundër Coronavirusit do të sigurohen, jemi në koordinim me shtetet mike

Osmani: Vaksinat kundër Coronavirusit do të sigurohen, jemi në koordinim me shtetet mike

Kurti takoi presidentin e Parlamentit Evropian, i kërkoi që sa më shpejt të sigurohen vaksina për Kosovën

Kurti takoi presidentin e Parlamentit Evropian, i kërkoi që sa më shpejt të sigurohen vaksina për Kosovën

Cakolli i KDI-së: Ndarja e 11 milionëve do të lë keq diçka nga investimet kapitale

Cakolli i KDI-së: Ndarja e 11 milionëve do të lë keq diçka nga investimet kapitale

Lekaj: Vetëvendosje u pagoi serbëve për një vit, 21 milionë euro energji elektrike

Lekaj: Vetëvendosje u pagoi serbëve për një vit, 21 milionë euro energji elektrike

40 ditë paraburgim për serbin që kërkohet nga Zvicra për grabitjen e një banke

40 ditë paraburgim për serbin që kërkohet nga Zvicra për grabitjen e një banke

Kryekuvendari Konjufca priti në takim ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pija Stjernvall

Kryekuvendari Konjufca priti në takim ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pija Stjernvall

Kurti thotë se qeveria është e përkushtuar që të përmirësojë efiçiencën e energjisë

Kurti thotë se qeveria është e përkushtuar që të përmirësojë efiçiencën e energjisë

Molliqaj: Kurti nuk e refuzoi takimin me Vuçiqin, e shtyu për arsye populiste

Molliqaj: Kurti nuk e refuzoi takimin me Vuçiqin, e shtyu për arsye populiste

​RrGK: Gjyqtarët kërkojnë të pajtojnë familjet, viktimat i vendosin në rrezik

​RrGK: Gjyqtarët kërkojnë të pajtojnë familjet, viktimat i vendosin në rrezik