Fjalët që asnjëherë nuk duhet t’i përdorni për të përshkruar veten

13.01.2016 14:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fjalët që asnjëherë nuk duhet t’i përdorni për të përshkruar veten

Konsideroni fjalën “karizmatik”. Nëse ndokush më quan “karizmatik”, unë do të isha tepër i kënaqur (dhe i befasuar njëkohësisht). Por, nëse unë e quaj vetveten karizmatik, ju do të mendoni se jam një budalla krenar – dhe keni të drejtë. Po ju paraqesim 10 fjalët që janë të mrekullueshme nëse të tjerët ju përshkruajnë, por që ju nuk duhet ti përdorni për ta përshkruar veten tuaj.

  1. Zemërgjerë

Zemërgjerësia nuk duhet të përmendet, ajo kultivohet. Lërini njerëzit tjerë të ju përshkruajnë si të tillë – kjo është forma më e lartë e lavdërimit. Njerëzit zemërgjerë nuk bëjnë bujë duke përmendur të mirat, ata vetëm japin nga vetja pa limit. Këta nuk e konsiderojnv veten zemërmirë sepse gjithmonë mendojnë se kanë ende për të dhënë më shumë.

  1. Modest (i thjeshtë)

Më pëlqen të mendoj se jam modest. Mirëpo personat që janë me të vërtetë të tillë nuk japin rast ta lavdërojnë veten, modestia është një virtyt që shihet, nuk ka nevojë të përshkruhet.

  1. Vetë-disiplinuar

Çdo person shumë i fokusuar pranon se lufton për të qëndruar i disiplinuar. Përse? Është shumë vështirë për të qëndruar në rrugën e duhur. Është vështirë të mos i tejkaloni limitet. Pra, këtë e bëni rregullisht për të përmirësuar veten dhe është vërtetë vështirë ta mbani këtë barrë mbi supe. Ju duhet ti rrezistoni tundimit me ditë dhe javë të tëra deri sa të krijoni një discipline për veten.

Kjo është arsyeja pse njerëzit e disiplinuar nuk duhet ta përshkruajnë veten si të tillë sepse ata përpiqen shumë për të qëndruar si të tillë dhe e dinë se kjo është një sfidë që duhet të plotësohet çdo ditë.

  1. I apasionuar

Pasioni asnjëherë nuk duhet të përmëndet apo tregohet me fjalë, ai duhet të shfaqet. Ruani pasionin pvr personi tuaj të dashur, ky person me të vërtetë e meriton atë.

  1. Mendjemprehtë

Edhe kjo fjalë nuk duhet të përshkruhet nga ju, mendjemprehtësia tregohet me vepra dhe nuk ka nevojë që të përmendet nga ju.

  1. I ndjeshëm

Empatia është aftësia për të kuptuar dhe ndarë ndjenjat e të tjerëve. Kjo është gjë shumë e mirë, por pothuajse e pavlefshme nëse nuk bëni diçka për këto ndjenja të përbashkëta: të ofroni mbështetje, ndihmë, të ofroni udhëzime, të ofroni dashuri dhe mirëkuptim. Ndjenja e empatisë është shumë e mirë, por ajo që ju bëni me atë ndjenjë, paraqet ndryshim për jetën e tjetrit.

  1. I patrembur

Çdo njeri ka frikë. Guximi nuk është mungesa e frikës. Guximi bën atë që keni nevojë ta bëni edhe përkundër frikës. Pra, mos thoni se jeni i patrembur. Nuk jeni. Trim? Ndoshta, në rrethana të caktuara. I guximshëm? Kështu ka mundësi. Por i patrembur? Ju lutem.

  1. I ndershëm (i çiltër)

Llogaritni veten sa të doni si të ndershëm, por njerëzit do të vlerësojnë ndershmërinë apo çiltërsinë tuaj nga ajo që ju veproni dhe thuani, e jo nga fjalët si e quani veten si të tillë.

  1. I adaptueshëm

Asnjëherë mos e mbivlerësoni veten duke u llogaritur si adaptues apo që përshtateni me lehtësi. Secili njeri nga natyra është i bërë që ti përshtatet rrethanave që i jepen, andaj nuk ka nevojë për këtë.

  1. I pavarur

Vetë-mbështetja është një gjë e mirë. Aftësia për tu kujdesur për veten pa ndihmën apo asistencën e të tjerëve, është një gjë e mirë. Por, shumica e njerëzve e përshkruajnë veten si të pavarur, si një mënyrë për tu mbuluar nga ekipi i tmerrshëm i lojtarëve, ose duke mos ditur si të përcjell të tjerët apo justifikime tjera.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interi i përgjigjet Juves nga Torino, mposht pastër skuadrën “Granata”

Interi i përgjigjet Juves nga Torino, mposht pastër skuadrën “Granata”

Capital T vazhdon humanitetin per te prekurit nga termeti

Capital T vazhdon humanitetin per te prekurit nga termeti

Fero publikon projektin e tij të ri

Fero publikon projektin e tij të ri

Dua Lipa, bashkëpunim muzikor, fitimet për të ndihmuar Shqipërinë

Dua Lipa, bashkëpunim muzikor, fitimet për të ndihmuar Shqipërinë

Bebe Rexha mbledh mbi 35,000 euro për Shqiperinë

Bebe Rexha mbledh mbi 35,000 euro për Shqiperinë

Dua Lipa tregon linjat ne Australi

Dua Lipa tregon linjat ne Australi

Haaland vendos rekord dhe sfidon më të mirët e Europës

Haaland vendos rekord dhe sfidon më të mirët e Europës

Justin Timberlake ndihet në faj

Justin Timberlake ndihet në faj

Era Istrefi kërkon që të mos keqpërdoren ndihmat për Shqipërinë

Era Istrefi kërkon që të mos keqpërdoren ndihmat për Shqipërinë

Tayna bën një gjest të mirë për familjen Abazi nga Gjilani

Tayna bën një gjest të mirë për familjen Abazi nga Gjilani

Hailey Bieber shfaqet në bikine

Hailey Bieber shfaqet në bikine

Elvana Gjata emocionon të gjithë me reagimin e saj pas tërmetit

Elvana Gjata emocionon të gjithë me reagimin e saj pas tërmetit

Adrola Dushi me shkrim emocional për ditëlindjen e djalit, teksa flet edhe për tërmetet në Shqipëri

Adrola Dushi me shkrim emocional për ditëlindjen e djalit, teksa flet edhe për tërmetet në Shqipëri

Emily Ratajkowski seksi në të bardha

Emily Ratajkowski seksi në të bardha

Këngëtari që vuri në siklet organizatorët e AMA 2019 (Foto)

Këngëtari që vuri në siklet organizatorët e AMA 2019 (Foto)

Yjet dhe veshjet e tyre në tapetin e AMA

Yjet dhe veshjet e tyre në tapetin e AMA