E çuditshme por ndodh. Francezët hanë më shumë pica se italianët

07.03.2015 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
E çuditshme por ndodh. Francezët hanë më shumë pica se italianët

Italia është atdheu i pizzave, por ata që i hanë më shumë janë francezët. Këtë lajm të habitshëm e ka bërë të ditur një studim i institutit ‘Gira Conseil’ i publikuar më pas në gazetën ‘Le Parisien’.

Në 2014 francezët kanë konsumuar mesatarisht 5 kile të këtij produkti për kokë, ndërsa në total 323 ton. Pizzat e pjekura në një vit kanë qënë 809 milionë, ndërsa më së shumti preferohet “Margherita” dhe “Quattro Formaggi”

“Në Francë pizza është padyshim një produkt masiv që i përshtatet zakoneve tona të të ushqyerit”, shprehet Lorene Avedikian, koordinatorja e studimit.

“Ndërsa shtoi se Franca është ndër vendet më të mëdha konsumatorç të pizzave në botë .

Megjithë masën e konsiderueshme të pizzave që konsumojnë francezët, populli që i përdor dhe i shijon më shuam ushqimet italiane janë amerikanët. Ata kryesojnë edhe klasifikimin e ngrënies së pizzave.

Megjithatë francezët mbeten të lidhur me ushqimet e tyre tradicionale. Bageta klasike me proshutë dhe gjalpë mbetet kryesuesja, është ushqimi më i përdorur edhe para pizzave dhe hamburgerit. me sa duket edhe kostoja e tij nga 2,74 euro mesatarisht e bën më të preferueshme bukën franceze (bageta).

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fotogaleri/ Ne jemi çfarë hamë!

Fotogaleri/ Ne jemi çfarë hamë!

Një ndërhyrje nga qielli e shpëton shoferin nga gjoba

Një ndërhyrje nga qielli e shpëton shoferin nga gjoba

Molla që po i çmend të gjithë, një copë kushton 6 euro e 60 cent

Molla që po i çmend të gjithë, një copë kushton 6 euro e 60 cent

Proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene, sipas britanikëve

Proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene, sipas britanikëve

Vuan nga një sëmundje e rrallë, plaket tetë herë më shpejt se çdo person tjetër (Foto/Video)

Vuan nga një sëmundje e rrallë, plaket tetë herë më shpejt se çdo person tjetër (Foto/Video)

Nëna ushqeu të birin me gji edhe pse ishte e shtrirë, duke e nxjerrë qenin e ngecur nën veturë (Foto)

Nëna ushqeu të birin me gji edhe pse ishte e shtrirë, duke e nxjerrë qenin e ngecur nën veturë (Foto)

Këto 13 vende, vetëm turistët më të guximshëm guxojnë t’i vizitojnë (Foto)

Këto 13 vende, vetëm turistët më të guximshëm guxojnë t’i vizitojnë (Foto)

Terminali i vjetër kthehet në një hotel të viteve 60-ta (Foto)

Terminali i vjetër kthehet në një hotel të viteve 60-ta (Foto)

Vazhdoi të fliste në telefon sikur nuk ka ndodhur asgjë, kur prej kulmi ra sasi e madhe bore (Video)

Vazhdoi të fliste në telefon sikur nuk ka ndodhur asgjë, kur prej kulmi ra sasi e madhe bore (Video)

Krijesa misterioze e lumit, me dhëmbë të mprehtë dhe bisht të ndarë në disa pjesë (Foto)

Krijesa misterioze e lumit, me dhëmbë të mprehtë dhe bisht të ndarë në disa pjesë (Foto)

Dysheku i teknologjisë së lartë rregullon temperaturën sipas nevojës, ndaras në dy anët e krevatit (Video)

Dysheku i teknologjisë së lartë rregullon temperaturën sipas nevojës, ndaras në dy anët e krevatit (Video)

Keni dëgjuar për “rrokaqiell horizontal”? Për këtë kanë menduar kinezët, sikurse për shumë gjëra të tjera! (Video)

Keni dëgjuar për “rrokaqiell horizontal”? Për këtë kanë menduar kinezët, sikurse për shumë gjëra të tjera! (Video)

E pabesueshme: Burri kinez ndërton një aeroplan Airbus A320 – të madhësisë reale (Foto/Video)

E pabesueshme: Burri kinez ndërton një aeroplan Airbus A320 – të madhësisë reale (Foto/Video)

Zbulohet statuja tre mijëvjeçare, e një sfinksi me kokën e dashit (Foto)

Zbulohet statuja tre mijëvjeçare, e një sfinksi me kokën e dashit (Foto)

Zbulohet se çfarë përmbante menyja e darkës së Donald Trump dhe Kim Jong-un

Zbulohet se çfarë përmbante menyja e darkës së Donald Trump dhe Kim Jong-un

Pse Kim po e mbante njërën dorë në një pozitë të tillë, gjatë takimit me Trump? (Foto/Video)

Pse Kim po e mbante njërën dorë në një pozitë të tillë, gjatë takimit me Trump? (Foto/Video)