Djaloshi me aftësi të kufizuara dhe e dashura e tij duan t’i tregojnë botës se “dashuria nuk njeh kufij” (Foto)

10.01.2019 11:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Djaloshi me aftësi të kufizuara dhe e dashura e tij duan t’i tregojnë botës se “dashuria nuk njeh kufij” (Foto)

Një person me aftësi të kufizuara që përdor një karrige me rrota dhe e dashura e tij e aftë kanë dokumentuar lidhjen e tyre në video frymëzuese për të ndihmuar në thyerjen e paragjykimeve rreth personave me aftësi të kufizuara.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Shane Burcaw, 26 vjeç, nga Pensilvania, lindi me një sëmundje neuromuskulare të quajtur Spinal Muscular Atrophy (SMA), dhe ai ka përdorur një karrocë nga mosha dy vjeçare.

Marrëdhënia e çiftit është rritur deri aty sa që ata drejtojnë një llogari në YouTube për të edukuar më mirë njerëzit rreth marrëdhënies së tyre.

“Kur Hannah dhe unë jemi në publik së bashku, të huajt në mënyrë rutinore supozojnë se ne jemi vëlla e motër, ose se ajo është kujdestari im i paguar, apo edhe më keq, nëna ime”, shpjegoi Shane.

“Për shkak të aftësisë së kufizuar dhe karriges me rrota, njerëzit kanë vështirësi të na shohin si një të dashur me të dashurën e tij”.

“Ka një sërë stigmash të dëmshme përreth paaftësisë, por një nga idetë më të përhapura është se njerëzit me aftësi të kufizuara janë të paaftë ose të padenjë për marrëdhënie romantike”, ka thënë tutje Shane.

Ndërsa në një video të fundit, çifti kanë treguar se ata planifikojnë të kenë edhe fëmijë, pasi Hannah të përfundojë shkollën. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit