Dhjami i tepërt rreth belit nënkupton se keni madhësi më të vogël të trurit

11.01.2019 14:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dhjami i tepërt rreth belit nënkupton se keni madhësi më të vogël të trurit

Bel i gjerë, tru i vogël? Nëse jeni të trashë, në veçanti në pjesën e mesit të trupit, atëherë ka shumë mundësi që veçse e keni tkurrur vëllimin e materies gri në tru, sipas një studimi të publikuar në revistën ‘Neurology’.

Materia gri e trurit i mban shumicën e 100 miliardë qelizave nervore që i ka truri, ndërkaq materia e bardhë është e mbushur me fibra nervor që i lidhin regjionet e trurit.

Edhe studimet e mëhershme kanë treguar për lidhje mes atrofisë së materies gri dhe rrezikut për të zhvilluar demencën.

Shkencëtarët kanë studiuar gjithsej 9,652 persona të moshës së mesme, ndërsa nga eksperimentet dhe analizat e ndryshme kanë zbuluar se personat me indeksin më të lartë të masës trupore (BMI) kishin pasur vëllimin më të ulët të materies gri në tru. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Dhjami i tepërt rreth belit nënkupton se keni madhësi më të vogël të trurit

Dhjami i tepërt rreth belit nënkupton se keni madhësi më të vogël të trurit

Dortmundi do ta transferojë Hazardin si zëvendësues të Pulisicit

Dortmundi do ta transferojë Hazardin si zëvendësues të Pulisicit

Dhjetë vende në Tokë të cilat vetëm ata që i kanë parë, besojnë se vërtet ekzistojnë! (Foto)

Dhjetë vende në Tokë të cilat vetëm ata që i kanë parë, besojnë se vërtet ekzistojnë! (Foto)

Panairi i pajisjeve elektronike të konsumit

Panairi i pajisjeve elektronike të konsumit

Atletico Madridi synon transferimin e Hysajt

Atletico Madridi synon transferimin e Hysajt

A mund ta vëreni kafshën e fshehur në këtë imazh? Ndoshta ju duhet të tundni kokën për ta parë atë! (Foto)

A mund ta vëreni kafshën e fshehur në këtë imazh? Ndoshta ju duhet të tundni kokën për ta parë atë! (Foto)

Anderlechti vendos ta huazojë Abazajn

Anderlechti vendos ta huazojë Abazajn

Radeon VII është karta e parë grafike 7-nanometër e AMD

Radeon VII është karta e parë grafike 7-nanometër e AMD

Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe do ju mahnisë

Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe do ju mahnisë

Neymar e ka thirrur pesë herë Barcelonën për t’u rikthyer

Neymar e ka thirrur pesë herë Barcelonën për t’u rikthyer

Ka shumë borë në tokë? Majmunët në Japoni kanë gjetur një mënyrë kreative për të udhëtuar! (Video)

Ka shumë borë në tokë? Majmunët në Japoni kanë gjetur një mënyrë kreative për të udhëtuar! (Video)

Chelsea refuzon ofertën e Barcelonës me para dhe Malcom për Willianin 

Chelsea refuzon ofertën e Barcelonës me para dhe Malcom për Willianin 

Bora dhe akulli bllokojnë qytetin, banorët garojnë se kush po publikon pamjet “më të frikshme”! (Foto/Video)

Bora dhe akulli bllokojnë qytetin, banorët garojnë se kush po publikon pamjet “më të frikshme”! (Foto/Video)

Trepça përforcohet me amerikanin CJ Wilson

Trepça përforcohet me amerikanin CJ Wilson

Dëmton veshkat: Nuk duhet tepruar me suplemente të vitaminës C

Dëmton veshkat: Nuk duhet tepruar me suplemente të vitaminës C

Qyteti kinez me ‘varrezën për biçikleta’: Të braktisura edhe pse krejtësisht funksionale (Foto)

Qyteti kinez me ‘varrezën për biçikleta’: Të braktisura edhe pse krejtësisht funksionale (Foto)