Dhimbja e befasishme në ije

06.09.2018 10:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dhimbja e befasishme në ije

Disa dhimbje të cilat i konsiderojmë të padëmshme, shpesh mund të jenë shenjë e ndonjë sëmundjeje serioze. Dhimbja e befasishme në ije nganjëherë përcillet me ënjtje.

Ekziston mundësia që të bëhet fjalë për të ashtuquajturin torzion (përdredhje) testikular. Testikujt janë të lidhur me organizmin në dy mënyra: me anë të kanaleve që përcjellin spermën që hyjnë në abdomen dhe me anë të lidhjeve trupore në afërsi të skrotumit (qeses së herdheve), transmeton Telegrafi.

Mirëpo, ndonjëherë ndodh që këto lidhje të mos zhvillohen. Krahas kësaj njëri nga tubet e spermës përdridhet duke ndërprerë kalimin e gjakut në testikuj.

Në varësi të sëmundjes që shkakton dhimbjen në ije, ju mund të ndieni dhimbje në zonën e: kofshës,  brendësisë së ijes, pjesës së jashtme të ijes, vitheve.

Ndonjëherë dhimbjet e pjesëve të tjera të trupit, si dhimbja e pjesës së poshtme të shpinës, përhapet në zonën e ijeve.

Nëse është fjala për dhimbjen e ijeve, ju do të vëreni që ajo përkeqësohet pas aktivitetit intensiv, veçanërisht nëse është e shkaktuar nga artriti.

Nëse paraqiteni te mjeku brenda 4-6 orëve, testikuli mund të shpëtohet, ndërsa nëse vonoheni më shumë se 12 orë, testikuli duhet të largohet kirurgjikisht. Shkaktari tjetër i mundshëm i dhimbjes në pjesën e poshtme të ijës është infeksioni i fshikëzës së spermës.

Krahas ekzaminimit mjekësor është mirë që të bëhet edhe një ultrazë. Infeksionet mund të mposhten me antibiotikë. Por çfarë të bëhet nëse tubet e spermës janë përdredhur? Këtë gjë do ta rregullojë kirurgu, i cili pastaj do ta lidh sërish skrotumin për trupi.  /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Samsung sjell versionin e ri të pajisjes së realitetit virtual HMD Odyssey+

Samsung sjell versionin e ri të pajisjes së realitetit virtual HMD Odyssey+

Misteret e Mërkurit, misioni që mund të eksplorojë origjinën e Sistemit Diellor

Misteret e Mërkurit, misioni që mund të eksplorojë origjinën e Sistemit Diellor

Arsenali marshon drejt majes me spektakël ndaj Leicesterit, shënon fitoren e shtatë rresht

Arsenali marshon drejt majes me spektakël ndaj Leicesterit, shënon fitoren e shtatë rresht

Telefonica kërkon bllokimin e blerjes së Liberty Global nga Vodafone

Telefonica kërkon bllokimin e blerjes së Liberty Global nga Vodafone

Ish-futbollisti i Botafogos, Jean Carioca flet në mediat braziliane dhe zbulon Kosovën: Njerëz të qetë, pasion për futboll dhe infrastrukturë të thjeshtë

Ish-futbollisti i Botafogos, Jean Carioca flet në mediat braziliane dhe zbulon Kosovën: Njerëz të qetë, pasion për futboll dhe infrastrukturë të thjeshtë

Doktorët: Letrat higjienike nuk duhet të përdoren

Doktorët: Letrat higjienike nuk duhet të përdoren

Federer: Tre muaj kam luajtur i lënduar

Federer: Tre muaj kam luajtur i lënduar

Intel mohon raportimet për anulimin e arkitekturës 10 nanometër Cannon Lake

Intel mohon raportimet për anulimin e arkitekturës 10 nanometër Cannon Lake

Aeroporti i ri në Stamboll do të jetë ndër më të mëdhenjtë në botë, bëhen të ditura disa karakteristika të veçanta të tij

Aeroporti i ri në Stamboll do të jetë ndër më të mëdhenjtë në botë, bëhen të ditura disa karakteristika të veçanta të tij

Formacioni i javës së XI-të në IPKO Superligë – Fjalën kryesore futbollistët e Gjilanit, vlerësohen edhe ata të Drenicës dhe Ballkanit

Formacioni i javës së XI-të në IPKO Superligë – Fjalën kryesore futbollistët e Gjilanit, vlerësohen edhe ata të Drenicës dhe Ballkanit

Kur mund të blejmë një telefon 5G dhe sa do të kushtojë?

Kur mund të blejmë një telefon 5G dhe sa do të kushtojë?

Pse pasiviteti është më i dëmshëm se duhanpirja

Pse pasiviteti është më i dëmshëm se duhanpirja

Ekskluzive: Zvicra e donte me çdo kusht por Kryeziu zgjodhi vendlindjen: Jam i lumtur, mezi po pres të luaj për Kosovën

Ekskluzive: Zvicra e donte me çdo kusht por Kryeziu zgjodhi vendlindjen: Jam i lumtur, mezi po pres të luaj për Kosovën

AKEP thirrje për rinovimin e të dhënave për domainet .AL

AKEP thirrje për rinovimin e të dhënave për domainet .AL

Solskjaer: Juventusi është favorit i Ligës së Kampionëve, sidomos tani me Ronaldon

Solskjaer: Juventusi është favorit i Ligës së Kampionëve, sidomos tani me Ronaldon

Paguan 3,600 funte për kamionin e vjetër, çifti investuan 23 mijë tjera dhe e shndërruan në shtëpinë e ëndrrave (Foto)

Paguan 3,600 funte për kamionin e vjetër, çifti investuan 23 mijë tjera dhe e shndërruan në shtëpinë e ëndrrave (Foto)