CNN për bashkëjetesën fetare: Shqipëria, vendi musliman që e do Amerikën!

31.03.2016 11:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
CNN për bashkëjetesën fetare: Shqipëria, vendi musliman që e do Amerikën!

Harmonia fetare në Shqipëri dhe dashuria e një vendi me shumicë muslimane për Amerikën kanë qenë në fokus të një shkrimi të bërë nga CNN.

Korrespondentja e CNN e nis në këtë mënyrë shkrimin e saj; “Në këto kohë të dëshpëruara, kur terroristët islamikë vrasin fëmijët e krishterë dhe nënat e tyre të dielën e Pashkëve në Lahore, në Pakistan; kur një kandidat amerikan për president kërkon të ndalë muslimanët që hyjnë në Amerikë; kur terroristët në Bruksel kanë vrarë me dhjetëra vetë; kur mundësia e bashkëjetesës fetare duket e pamundur, ekziston një vend që mund të rikthejë besimin tek e ardhmja: Mirë se vini në Shqipëri!

Vendi ballkanik me shumicë muslimane, në një zonë që shpesh ishte sinonim i trazirave politike, është një model i bashkëjetesës ndërfetare. Dhe është njëkohësisht një nga vendet më pro-amerikane në botë. Po si ndodhi kjo? Përgjigja mbart në vetvete disa leksione të rëndësishme për Shtetet e Bashkuara. Nëse ecën rrugëve të Tiranës dhe pyet njerëzit se çfarë mendojnë për Shtetet e Bashkuara, do të marrësh thuajse të njëjtat përgjigje; admirim, respekt dhe mirënjohje.

Pak a shumë të njëjta janë edhe përgjigjet për zgjedhjet presidenciale.

Shqiptarët thonë se nuk po e ndjekin garën me shumë vëmëndje, por reagojnë menjëherë kur dëgjojnë fjalën “Tramp”. Duke qeshur, duke tundur kokën apo duke rrudhur buzët. Nuk kanë dëgjuar shumë për Ted Kruz, dhe duken entuziastë për Hillari Klinton. Por kur vjen puna tek Tramp, reagimi është mosbesim, habi dhe refuzim.

“Ai më duket pak i çmendur, por i zgjuar” thotë Aurora Xhixha, një biologe. “Egoist” e përshkroi Endri Hasanaj.

Për thirrjen e Tramp që muslimanët të mos i kalojnë kufijtë e SHBA, Adelina Bego, një doktoreshë, më tha: “Këtu në Shqipëri ne jetojmë së bashku pa i vënë re ndryshimet fetare. Tek Amerika kemi parë gjithmonë një shembull për t’u ndjekur. Propozimi i Tramp, do ta shkatërrojë këtë shembull”.

Në shkrimin e CNN për Shqipërinë trajtohet dhe ndihma që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë për vendin tonë në më shumë se 100 vjet histori.

Duke nisur nga Udrou Uillson, statujën e të cilit e gjen në një shesh të vogël në Tiranë që mban të njëjtin emër. Paralelisht përshkruhen dhe pritjet prej “rockstar” që iu janë bërë sekretarëve të shtetit nga Xhejms Bejker tek Xhon Keri.

“Marrëdhëniet e ngushta me Shqipërinë, nuk e kanë penguar Amerikën të flasë hapur për problemet e këtij vendi, përfshirë edhe korrupsionin e thellë. Por qëndrimi kohërent i amerikanëve, që jo vetëm kanë folur, por edhe kanë vepruar, i ka dhënë autoritetin e duhur moral mes njerëzve” shkruan në opinionin e saj gazetarja e CNN.

“Besoj se është e qartë, që rrënjët e dashurisë së shqiptarëve për Shtetet e Bashkuara, është integriteti me të cilin ka vepruar Amerika përkundrejt Shqipërisë dhe shqiptarëve, duke i dalë në krah, duke mbrojtur standartet demokratike që ka vetë, dhe duke mos u penduar se i ndihmoi të rifitojnë lirinë.

Në një fushatë zgjedhore ku flitet për frikë dhe sesi të mendojmë për veten, ky është një mësim që ia vlen të kujtohet” e mbyll shkrimin e saj Frida Gitis.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Janë  publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Janë publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, mund të gjejnë mënyra për ta miratuar buxhetin për vitin 2020, në mungesë të qeverisë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, mund të gjejnë mënyra për ta miratuar buxhetin për vitin 2020, në mungesë të qeverisë