Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

13.06.2019 21:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

ATK-ja vazhdimit ka bërë thirrje që mos të paguhen mallrat e shërbimet nëse nuk iu ofrohet konsumatorëve kuponi fiskal, por brenda vet objektit të Administratës Tatimore në Mitrovicë funksionon një bufe si biznes e që nuk është regjistruar si biznes. Madje personat që marrin shërbime aty nuk marrin kupon fiskal pavarësisht se çmimet janë si në kafenetë e qytetit.

Drejtori i degës së ATK-së në Mitrovicë, Besim Halili, brenda së cilës është edhe bufeja, nuk pranoi që të deklarohet për RTV Dukagjinin, por urdhëroi policinë të mos lejohet ekipi i televizionit brenda objektit.

Ilir Murtezaj, drejtor i Administratës Tatimore të Kosovës, nuk ishte i informuar se ky biznes është duke ushtruar aktivitet brenda institucionit.

“Kjo nuk është në rregull, përveçse nëse ai lokal është me vetëfinancim të punëtorëve…Nëse ka çmimore ai është biznes dhe duhet të ketë arkë fiskale”, thotë për emisionin “Zyra e Ankesave” në RTV Dukagjini, Ilir Murtezaj.

E që byfeja e ATK-së është biznes e dëshmon edhe çmimorja e vendosur ku çmimet janë pothuajse të njëjta me ato në kafenetë e qytetit të Mitrovicës.

Me ligjin e ATK-së për biznese, nëse veprohet në mënyrë ilegale personat mund të dënohen.

“Të gjitha bizneset e përfshira në aktivitete ekomomike të cilave ju kërkohet të instalojnë pajisjet elektronike fiskale për regjistrimin e transaksioneve që lidhen me aktivitetin e tyre ekonomik duhet t’i lëshojnë kupon klientit që i përmbahet specifikimeve teknike të kuponëve siç është e përshkruar në udhëzimet e aplikueshme administrative. Çdo biznes që nuk lëshon kupon fiskal do të dënohet me gjobë si dhe është I liruar nga pagesa personi që nuk pajiset me kupon fiskal, dënimi për mos lëshim të kuponit shkon nga 125 deri në 1000 euro”, thuhet ne ligjin e ATK-së për biznes.

RTV Dukagjini tentoi të marr prononcim edhe nga personi që është pronar i bufesë për të marr detaje tjera nëse ai i paguan qira ATK-së për shfrytëzimin e hapësirës por ishte e pamundur. /RTV Dukagjini/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë