Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

13.06.2019 21:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

ATK-ja vazhdimit ka bërë thirrje që mos të paguhen mallrat e shërbimet nëse nuk iu ofrohet konsumatorëve kuponi fiskal, por brenda vet objektit të Administratës Tatimore në Mitrovicë funksionon një bufe si biznes e që nuk është regjistruar si biznes. Madje personat që marrin shërbime aty nuk marrin kupon fiskal pavarësisht se çmimet janë si në kafenetë e qytetit.

Drejtori i degës së ATK-së në Mitrovicë, Besim Halili, brenda së cilës është edhe bufeja, nuk pranoi që të deklarohet për RTV Dukagjinin, por urdhëroi policinë të mos lejohet ekipi i televizionit brenda objektit.

Ilir Murtezaj, drejtor i Administratës Tatimore të Kosovës, nuk ishte i informuar se ky biznes është duke ushtruar aktivitet brenda institucionit.

“Kjo nuk është në rregull, përveçse nëse ai lokal është me vetëfinancim të punëtorëve…Nëse ka çmimore ai është biznes dhe duhet të ketë arkë fiskale”, thotë për emisionin “Zyra e Ankesave” në RTV Dukagjini, Ilir Murtezaj.

E që byfeja e ATK-së është biznes e dëshmon edhe çmimorja e vendosur ku çmimet janë pothuajse të njëjta me ato në kafenetë e qytetit të Mitrovicës.

Me ligjin e ATK-së për biznese, nëse veprohet në mënyrë ilegale personat mund të dënohen.

“Të gjitha bizneset e përfshira në aktivitete ekomomike të cilave ju kërkohet të instalojnë pajisjet elektronike fiskale për regjistrimin e transaksioneve që lidhen me aktivitetin e tyre ekonomik duhet t’i lëshojnë kupon klientit që i përmbahet specifikimeve teknike të kuponëve siç është e përshkruar në udhëzimet e aplikueshme administrative. Çdo biznes që nuk lëshon kupon fiskal do të dënohet me gjobë si dhe është I liruar nga pagesa personi që nuk pajiset me kupon fiskal, dënimi për mos lëshim të kuponit shkon nga 125 deri në 1000 euro”, thuhet ne ligjin e ATK-së për biznes.

RTV Dukagjini tentoi të marr prononcim edhe nga personi që është pronar i bufesë për të marr detaje tjera nëse ai i paguan qira ATK-së për shfrytëzimin e hapësirës por ishte e pamundur. /RTV Dukagjini/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Selimi: Nëse VV’ja e merr pushtetin, Thaçi zor se do të mbetet president

Selimi: Nëse VV’ja e merr pushtetin, Thaçi zor se do të mbetet president

Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

Byfeja e ATK-së në Mitrovicë nuk lëshon kupona fiskal (Video)

Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Limaj premton se nuk do të bëhet asnjë nënshkrim kundër Kosovës

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Thellohet kriza në Telekom, s’ka pare për qiratë e antenave

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

Veseli e zyrtarizon Uran Ismailin për kryetar të Prishtinës

Haziri ngushëllon familjen Ibrahimi me rastin e vdekjes tragjike të 16-vjeçares, Mirlinda Ibrahimi

Haziri ngushëllon familjen Ibrahimi me rastin e vdekjes tragjike të 16-vjeçares, Mirlinda Ibrahimi

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

OAK dhe delegacioni nga Kongo diskutojnë mundësitë e eksportit të produkteve të Kosovës

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Gjilani shenjëzon varrezat myslimane, katolike, ortodokse, protestante dhe hebreje

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Policia kontrollon 272 motele, mbyllen 29 prej tyre

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Nënshkruhet protokolli për Marrëveshjen e Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Studentët nga Kosova do të mund të studiojnë pa pagesë në Çeki

Çekia mbështet anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Çekia mbështet anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Haziri nderon me mirënjohje për personalitetet që dhanë shumë për çlirimin e vendit

Haziri nderon me mirënjohje për personalitetet që dhanë shumë për çlirimin e vendit

Palmer: Amerika nuk është e gatshme që të vulosë çfarëdo marrëveshjeje

Palmer: Amerika nuk është e gatshme që të vulosë çfarëdo marrëveshjeje

Vuçiqi e fton Trumpin në vizitë në Serbi dhe kërkon mbështetjen e tij për Kosovën

Vuçiqi e fton Trumpin në vizitë në Serbi dhe kërkon mbështetjen e tij për Kosovën

Kujdes nga rriqrat, mbi 500 persona u pickuan gjatë këtij viti

Kujdes nga rriqrat, mbi 500 persona u pickuan gjatë këtij viti