Binjaket më të vjetra britanike panë katër monarkë dhe 20 kryeministra për 102 vjet, zbulojnë sekretin e jetëgjatësisë së tyre (Foto)

19.11.2018 22:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Binjaket më të vjetra britanike panë katër monarkë dhe 20 kryeministra për 102 vjet, zbulojnë sekretin e jetëgjatësisë së tyre (Foto)

Me të mbushur 102 vjet, këto binjake pritet të bëhen më të vjetrat në Britaninë e Madhe.

Phyllis Jones dhe Irene Crump jetojnë në Worcestershire të Anglisë, ku edhe kanë lindur më 1916, transmeton Telegrafi.

Gjatë jetës së tyre të gjatë, ato kanë parë katër monarkë të ngrihen në fron, zgjedhjen e 20 kryeministrave, si dhe kaluan në të dy Luftërat Botërore.

Bashkë me motrën e madhe, kur ishin katërvjeçare

Britaniket zbuluan edhe sekretin e jetëgjatësisë së tyre, që konsiderohet se është te pijet e forta, si dhe ngrënia e mishit të peshkut.

Para tetë vitesh, ato kanë lënë familjet e tyre, për të shkuar të jetojnë së bashku në një azil për të moshuar.

Fëmijët e tyre kanë bërë hulumtime në internet dhe gjetën se Phyllis, që është 25 minuta më e vjetër se Irene, janë binjaket më të vjetra britanike.

Megjithatë, ende nuk i kanë kontaktuar zyrtarët e Librit të Rekordeve të Ginisit.

Phyllis dhe Irene para disa vitesh

“Nëna ime ka probleme mendore shkaku i demencës, por duket më e re se mosha e saj. Do të bëjmë një aheng të vogël në qendrën ku banon, pasi nuk dëshiron të del përjashta”, ka thënë i biri i Phyllis.

Sa i përket tezes së tij Irene, thotë se i nevojitet shkopi për të ecur, por nuk e ka asnjë problem tjetër shëndetësor.

Me të mbushur 100 vjet, binjakeve iu ka arritur një urim special prej Mbretëreshës Elizabeta. Mirëpo, këtë vit e as derisa të mbushin 105 nuk do të marrin ndonjë urim tjetër, për shkak të rregullores për urimet. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Telefonët e rinj Motorola janë për ata që nuk duan të shpenzojnë 1,000 dollarë për një smartfon

Telefonët e rinj Motorola janë për ata që nuk duan të shpenzojnë 1,000 dollarë për një smartfon

Lodrat me laser dhe revolet mund të shkaktojnë verbërinë

Lodrat me laser dhe revolet mund të shkaktojnë verbërinë

Scholes punësohet si trajner, por nuk mund të transferoj lojtar nga klubi i vet

Scholes punësohet si trajner, por nuk mund të transferoj lojtar nga klubi i vet

Sarri rreth të ardhmes së Hazardit: Do të doja të qëndronte me ne

Sarri rreth të ardhmes së Hazardit: Do të doja të qëndronte me ne

Microsoft e urren Internet Explorer po aq sa ju

Microsoft e urren Internet Explorer po aq sa ju

Nico Rosberg: E kisha të vështirë të garoja në Baku, frikësohesha për jetën

Nico Rosberg: E kisha të vështirë të garoja në Baku, frikësohesha për jetën

Solari i përgjigjet Iscos: Futbollisti profesionist duhet të stërvitet njëqind për qind

Solari i përgjigjet Iscos: Futbollisti profesionist duhet të stërvitet njëqind për qind

Kanabisi sintetik mund të ngadalësojë rritjen e kancerit të zorrëve

Kanabisi sintetik mund të ngadalësojë rritjen e kancerit të zorrëve

Qëndroi  e qetë për gjysmë ore e bllokuar në zip line, derisa ndodhej në dhjetëra metra lartësi (Video)

Qëndroi e qetë për gjysmë ore e bllokuar në zip line, derisa ndodhej në dhjetëra metra lartësi (Video)

Aplikacioni Windows 95 sjell nostalgjinë e ditëve të para të programeve dhe internetit

Aplikacioni Windows 95 sjell nostalgjinë e ditëve të para të programeve dhe internetit

Skena e ‘çiftit që përqafoheshin’ përfundoi kur u largua shalli dhe humbi iluzioni optik (Video)

Skena e ‘çiftit që përqafoheshin’ përfundoi kur u largua shalli dhe humbi iluzioni optik (Video)

Liverpooli thyen rekordin e Leicesterit Cityt për fitimet brenda një sezone

Liverpooli thyen rekordin e Leicesterit Cityt për fitimet brenda një sezone

Juventusi synon transferimin e Zaniolos

Juventusi synon transferimin e Zaniolos

Pse EOS dhe TRON janë më popullorë sesa Ethereum në aplikacionet e decentralizuara

Pse EOS dhe TRON janë më popullorë sesa Ethereum në aplikacionet e decentralizuara

United nuk e fitonte këtë çmim që nga koha e Fergusonit, Solskjaer zgjidhet trajneri i muajit në Ligën Premier

United nuk e fitonte këtë çmim që nga koha e Fergusonit, Solskjaer zgjidhet trajneri i muajit në Ligën Premier

Qendrat e para tregtare që ofrojnë vetëm mallra të ricikluara (Foto)

Qendrat e para tregtare që ofrojnë vetëm mallra të ricikluara (Foto)