Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

19.05.2020 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikleta elektrike mund të zvogëlojë trafikun dhe t’u ofrojë punëtorëve një mënyrë për t’u rikthyer në vendin e punës gjatë coronavirusit, sipas një studimi të ri

Nëse e-biçikletat hiqen në të njëjtën mënyrë në Mbretërinë e Bashkuar, si në shumë qytete evropiane, kjo do të zvogëlojë mbipopullimin, do të përmirësojë lëvizshmërinë dhe do të zvogëlojë sasinë e dyoksidit të karbonit, thotë studimi.

Studimi tha që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk e kishte kuptuar ende rëndësinë strategjike të biçikletave me motorë elektrikë.

Ndikimi më i madh do të jetë në zonat me transport të dobët publik. Kjo sepse një gamë e gjerë njerëzish do të jetë në gjendje të përdorë biçikleta elektronike.

Hulumtimi vjen nga Qendra e Financuar për Kërkime në Zgjidhjet e Kërkesave të Energjisë (Creds), me qendër në Oksford.

Studiuesit thonë se në Danimarkë, ku çiklizmi është inkurajuar fuqishëm për dekada, biçikletat elektronike tashmë po lidhin qytetet me fshatrat.

Hulumtimi vjen në një kohë kur ministrat janë të dëshpëruar në kërkim të një zgjidhjeje që i lejon njerëzit të punojnë pa rrezikuar shëndetin në transportin publik, por edhe pa rritur emetimet e karbonit.

Gazeta ‘Creds’ thotë se biçikletat elektronike mund të jenë veçanërisht efektive në zona ku njerëzit nuk mund të përballojnë vetura dhe ku shërbimet e autobusëve janë të dobëta. Kjo mund të jetë në zona periferike ose gjysëm-rurale.

Profesori Nick Eyre nga Creds i tha BBC News: “Ata duhet të jenë pjesë e planit për investimet kryesore që na duhen në transport për t’i bërë njerëzit të lëvizin përsëri në mënyrë të sigurtë dhe në mënyra që janë të qëndrueshme ekonomikisht dhe në aspektin e mjedisit.”

Kritikët mund të thonë se krijimi i një rrjeti kryesor të korsive të biçikletave elektronike do të ishte i shtrenjtë dhe nganjëherë jo i realizueshëm. Do të ketë gjithashtu probleme me vjedhjen e biçikletave, shkruan Class.

Disa planifikues besojnë se Mbretëria e Bashkuar është në prag të një revolucioni të transportit urban. Qeveria aktualisht është duke u konsultuar me publikun mbi përdorimin e skuterave elektrike në rrugët e Britanisë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Edhe një ligë evropiane konfirmon rikthimin e futbollit

Edhe një ligë evropiane konfirmon rikthimin e futbollit

Kurti: Regjimi i vjetër e di se nuk ka shpresë, jam kërcënuar nga “Garda Vullnetare Shqiptare”

Kurti: Regjimi i vjetër e di se nuk ka shpresë, jam kërcënuar nga “Garda Vullnetare Shqiptare”

Bytyçi nga PDK: Kurti e ktheu Kosovën ekonomikisht disa vite prapa

Bytyçi nga PDK: Kurti e ktheu Kosovën ekonomikisht disa vite prapa

Grenell: S’e përjashtojmë pjesëmarrjen e Rusisë në dialogun Kosovë-Serbi

Grenell: S’e përjashtojmë pjesëmarrjen e Rusisë në dialogun Kosovë-Serbi

Rezultojnë pozitiv me koronavirus gjashtë persona nga Liga Premier

Rezultojnë pozitiv me koronavirus gjashtë persona nga Liga Premier

KSHZ: KSI të informojë se si do të votojnë personat në izolim

KSHZ: KSI të informojë se si do të votojnë personat në izolim

Kushtetuesja: Nuk ndikohemi nga cilësimet e Osmanit për dokumentet përgatitore

Kushtetuesja: Nuk ndikohemi nga cilësimet e Osmanit për dokumentet përgatitore

Braziliani vazhdon bisedimet me Real Madridin

Braziliani vazhdon bisedimet me Real Madridin

​Deputeti i VV’së, Bulliqi: Për lëshimet që janë bërë në Këshillin e Cilësisë, të krijohet një raport

​Deputeti i VV’së, Bulliqi: Për lëshimet që janë bërë në Këshillin e Cilësisë, të krijohet një raport

Werner: Jam i hapur për t’u transferohem te Interi

Werner: Jam i hapur për t’u transferohem te Interi

Drejtori i shkarkuar i Agjencisë së Administrimit ë Pasurisë së Konfiskuar: Kërkoi pezullimin e vendimit të ministres Haxhiu

Drejtori i shkarkuar i Agjencisë së Administrimit ë Pasurisë së Konfiskuar: Kërkoi pezullimin e vendimit të ministres Haxhiu

Dështon transporti ndërurban, transportuesit: S’kemi llogari të punojnë me pak udhëtarë

Dështon transporti ndërurban, transportuesit: S’kemi llogari të punojnë me pak udhëtarë

Konjufca në Forumin Ministror të Selanikut: Kërkoi heqjen e fusnotës

Konjufca në Forumin Ministror të Selanikut: Kërkoi heqjen e fusnotës

Drejtori i Policisë: Vdekja e 26 vjeçarit, kjo çështje do të trajtohet më ndryshe

Drejtori i Policisë: Vdekja e 26 vjeçarit, kjo çështje do të trajtohet më ndryshe

Kurti në Prizren vizitoi shkollën fillore “Emin Duraku” e cila po ofron mësim online

Kurti në Prizren vizitoi shkollën fillore “Emin Duraku” e cila po ofron mësim online