BE-ja refuzon kërkesën e Qeverisë për mbulim financiar të energjisë së pafaturuar në veri

11.05.2018 07:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE-ja refuzon kërkesën e Qeverisë për mbulim financiar të energjisë së pafaturuar në veri

Kërkesës së Qeverisë së Kosovës për mbulim financiar të humbjeve të energjisë për të cilën nuk paguhet në komunat veriore të vendit i është përgjigjur negativisht Bashkimi Evropian. Kërkesa është dërguar në muajin mars nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik (MZHE), përderisa kjo e fundit ka njoftuar se e njëjta nuk ka marrë përgjigje pozitive, shkruan sot Koha Ditore.

Tani Qeveria dhe MZHE-ja po kërkojnë forma të tjera të kompensimit, derisa të zbatohet Marrëveshja për energjinë, e arritur në Bruksel më 2013 mes Kosovës dhe Serbisë.

“Bashkë me Zyrën e kryeministrit dhe KOSTT-in, si dhe Zyrën e rregullatorit si përgjegjëse për përcaktimin e tarifave dhe monitorimin e sigurisë së furnizimit në tërë territorin e Kosovës jemi duke punuar që të gjejmë një zgjidhje transicionale deri në përmbushjen nga ana e Serbisë të obligimeve që derivojnë nga Marrëveshja e Brukselit”, thuhet në përgjigjen e MZHE-së…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apostolova: Normalizimi ka të bëjë me shkëmbimet dhe kontaktet e lira midis zyrtarëve

Apostolova: Normalizimi ka të bëjë me shkëmbimet dhe kontaktet e lira midis zyrtarëve

BE-ja refuzon kërkesën e Qeverisë për mbulim financiar të energjisë së pafaturuar në veri

BE-ja refuzon kërkesën e Qeverisë për mbulim financiar të energjisë së pafaturuar në veri

Gjendet plaku i humbur në Banjë të Kllokotit

Gjendet plaku i humbur në Banjë të Kllokotit

Deliu-Kodra: Me anulimin e ftesave për deputetët kosovarë, Serbia tregoi mendësinë primitive

Deliu-Kodra: Me anulimin e ftesave për deputetët kosovarë, Serbia tregoi mendësinë primitive

I akuzuari pranon se tentoi ta vriste gjinekologun, mohon se kishte cak bashkëshorten dhe vajzën e tij

I akuzuari pranon se tentoi ta vriste gjinekologun, mohon se kishte cak bashkëshorten dhe vajzën e tij

​Çedomir Jovanoviq në Prishtinë, takon Albin Kurtin

​Çedomir Jovanoviq në Prishtinë, takon Albin Kurtin

“PSD-ja luftën më të madhe do ta ketë me Vetëvendosjen”

“PSD-ja luftën më të madhe do ta ketë me Vetëvendosjen”

“Holanda po kthehet në narko-shtet”, ngre alarmin policia vendase

“Holanda po kthehet në narko-shtet”, ngre alarmin policia vendase

Ismaili: Albin Kurti dhe Vetëvendosje janë rrezik për Kosovën

Ismaili: Albin Kurti dhe Vetëvendosje janë rrezik për Kosovën

Gjykimi ndaj Ilir Tolajt dhe të tjerëve, transportuesi thotë se kamioni i tij ishte stërmbushur me barna pa afat

Gjykimi ndaj Ilir Tolajt dhe të tjerëve, transportuesi thotë se kamioni i tij ishte stërmbushur me barna pa afat

6 vite burgim për kosovarin që dhunoi seksualisht të dashurën zvicerane të të birit

6 vite burgim për kosovarin që dhunoi seksualisht të dashurën zvicerane të të birit

Ibrahimi: PSD-ja luftën më të madhe do ta ketë me Vetëvendosjen

Ibrahimi: PSD-ja luftën më të madhe do ta ketë me Vetëvendosjen

Hajdari nuk i bindet vendimit të ministrit Rikalo për suspendim

Hajdari nuk i bindet vendimit të ministrit Rikalo për suspendim

“Veprimet e fundit të Serbisë skenarë të Vuçiqit, edhe BE pjesë e tyre”

“Veprimet e fundit të Serbisë skenarë të Vuçiqit, edhe BE pjesë e tyre”

Të nënshtruar dhe të poshtëruar nga Blerim Devolli

Të nënshtruar dhe të poshtëruar nga Blerim Devolli

Trump: Takimi me Kim Jong Un më 12 qershor

Trump: Takimi me Kim Jong Un më 12 qershor