As 40 për qind të objektivave të MSA-së nuk janë realizuar gjatë 2017-ës

05.05.2018 22:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
As 40 për qind të objektivave të MSA-së nuk janë realizuar gjatë 2017-ës

Vetëm 39% e objektivave të përcaktuara për zbatimin e MSA-së, janë realizuar nga institucionet e Kosovës.

Gjetjet e Grupit për Studime Juridike dhe Politike tregojnë se kanë qenë 51 institucione përgjegjëse për realizimin e 918 objektivave.

Në mesin e tyre, ka pasur objektiva ku kanë qenë masa legjislative për plotësimin dhe ndryshimin e legjislacionit primar dhe legjislacionit sekondar.

Sipas këtij monitorimi, mungon koordinimi i institucioneve dhe buxheti.

Sa i përket buxhetit, Grupit për Studime Juridike dhe Politike konstaton se shumica e masave kanë mbetur pa realizuar, sepse nuk janë buxhetuar saktë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


BE-ja po frikëson investitorët në Trepçë, thotë Aleanca Kosovare e Bizneseve

BE-ja po frikëson investitorët në Trepçë, thotë Aleanca Kosovare e Bizneseve

Tirana zyrtare: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, garanci për siguri në rajon

Tirana zyrtare: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, garanci për siguri në rajon

Kryeprokurori Maloku takohet me Shefin e Njësisë së Hetimeve Rajonale në Gjilan

Kryeprokurori Maloku takohet me Shefin e Njësisë së Hetimeve Rajonale në Gjilan

​Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

​Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Veseli: Edhe Kosova së shpejti do jetë anëtare e NATO-s

Veseli: Edhe Kosova së shpejti do jetë anëtare e NATO-s

Ymeri sërish për pagën minimale, thotë se rritja e saj ul pabarazinë

Ymeri sërish për pagën minimale, thotë se rritja e saj ul pabarazinë

Sylejman Selimi u intervistua si i dyshuar

Sylejman Selimi u intervistua si i dyshuar

Taksa ndaj Serbisë ka rritur shitjen e produkteve vendore, thotë Haradinaj

Taksa ndaj Serbisë ka rritur shitjen e produkteve vendore, thotë Haradinaj

Haradinaj: Derisa s’ka njohje nga Serbia, do të ketë tensione

Haradinaj: Derisa s’ka njohje nga Serbia, do të ketë tensione

Abuzimi seksual ndaj 16 vjeçares në Drenas, Lladrovci thërret konferencë

Abuzimi seksual ndaj 16 vjeçares në Drenas, Lladrovci thërret konferencë

Pacolli ka një kërkesë për kryebashkiakun e New Yorkut

Pacolli ka një kërkesë për kryebashkiakun e New Yorkut

FSK-ja shkatërron ortekët e borës në Brezovicë

FSK-ja shkatërron ortekët e borës në Brezovicë

E mitura dhunohet, shantazhohet dhe i rrezikohet shëndeti: i dyshuar kryesor një zyrtar policor

E mitura dhunohet, shantazhohet dhe i rrezikohet shëndeti: i dyshuar kryesor një zyrtar policor

Haradinaj: Maqedonia e Veriut në NATO, hap i madh për tërë rajonin

Haradinaj: Maqedonia e Veriut në NATO, hap i madh për tërë rajonin

Zaev pas nënshkrimit të protokollit: Kemi siguruar paqe dhe stabilitet, duhet të jemi krenar

Zaev pas nënshkrimit të protokollit: Kemi siguruar paqe dhe stabilitet, duhet të jemi krenar

LDK e VV harmonizojnë qëndrimet: Presidenti nuk gëzon asnjë autoritet për të negociuar aspekte ndërshtetërore me Serbinë

LDK e VV harmonizojnë qëndrimet: Presidenti nuk gëzon asnjë autoritet për të negociuar aspekte ndërshtetërore me Serbinë