A është normale të keni dhimbje koke gjatë seksit?

07.12.2017 18:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A është normale të keni dhimbje koke gjatë seksit?

Seksi duhet të jetë vetëm kënaqësi, apo jo? Për disa meshkuj, seksi ka një efekt të pakënaqshëm anësor: dhimbje të madhe të kokës!

Nëse keni dhimbje të tillë të kokës, nuk jeni vetëm. Nuk është shumë i zakonshëm ky fenomen, por rreth një për qind e njerëzve përjetojnë dhimbje të kokës gjatë seksit, dhe shumica prej tyre janë meshkuj, transmeton Telegrafi.

Ka tri lloje kryesore të dhimbjeve të kokës gjatë seksit. Njëra është kryesisht e butë, dhe fillon posa të eksitoheni. Përderisa është paksa bezdisëse, ky lloj i dhimbjes së kokës nuk është shumë serioz, ndërsa shumica e njerëzve e largojnë me ibuprofen.

Lloji i dytë i dhimbjeve të kokës gjatë seksit quhet dhimbja “rrufe” e kokës. Ky lloj i dhimbjes së kokës vjen gjatë orgazmës dhe ndonjëherë mund të zgjatë disa orë. Në përgjithësi shkakton më shumë dhimbje sesa lloji i parë dhe kërkon tretman urgjent mjekësor, ndërsa mund të trajtohet me të njëjtat medikamente si lloji i parë.

Dhe lloji i tretë i dhimbjeve të kokës gjatë seksit, i cili është tejet i rrallë, i prekë vetëm një në 20.000 njerëz.

Ky lloj i seksit fillon pas seksit dhe keqësohet posa të ngriteni në këmbë.

Nëse keni ndonjërën nga këto dhimbje të kokës, është e rëndësishme të flisni me doktorin, sepse dhimbjet e tilla, në raste të rralla, mund të jenë edhe simptomë e çrregullimeve apo sëmundjeve tjera. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E nxori duarthatë një shtyllë nga toka: Të gjithë po habiten me forcën e kësaj gruaje “misterioze” (Video)

E nxori duarthatë një shtyllë nga toka: Të gjithë po habiten me forcën e kësaj gruaje “misterioze” (Video)

Barça – Deportivo, formacionet zyrtare

Barça – Deportivo, formacionet zyrtare

Idhulli i shqiptarëve…Ja kush do të jetë e ftuara tjetër  speciale në Festivalin e RTSH

Idhulli i shqiptarëve…Ja kush do të jetë e ftuara tjetër speciale në Festivalin e RTSH

Liverpooli shënon golin e katërt ndaj Bournemouthit me Firminon (Video)

Liverpooli shënon golin e katërt ndaj Bournemouthit me Firminon (Video)

Doktori i VIP-ave nxjerr zbuluar vajzat e ekranit, ja operacionet plastike që kanë bërë

Doktori i VIP-ave nxjerr zbuluar vajzat e ekranit, ja operacionet plastike që kanë bërë

Shkencëtarët janë të befasuar me krijesën që i ngjan dinozaurit, që lëkurën e ka pa dëmtime (Video)

Shkencëtarët janë të befasuar me krijesën që i ngjan dinozaurit, që lëkurën e ka pa dëmtime (Video)

Aktivitet paranormal, në shtëpinë që dikur ishte spital (Video)

Aktivitet paranormal, në shtëpinë që dikur ishte spital (Video)

Liverpooli dyfishon epërsinë ndaj Bournemouthin me golin e Lovrenit (Video)

Liverpooli dyfishon epërsinë ndaj Bournemouthin me golin e Lovrenit (Video)

Ardit Gjebrea zbulon vuajtjen e tij  më të madhe në jetë

Ardit Gjebrea zbulon vuajtjen e tij më të madhe në jetë

Ilaçi popullor kundër ftohjes dhe inflamacionit të fytit!

Ilaçi popullor kundër ftohjes dhe inflamacionit të fytit!

Vazhdoi studimet, e shtrirë në spital (Foto)

Vazhdoi studimet, e shtrirë në spital (Foto)

Juventusi fiton thellë në Bologna, ngjitet në pozitën e dytë (Video)

Juventusi fiton thellë në Bologna, ngjitet në pozitën e dytë (Video)

Aktorja Tinka Kurti feston 85 vjetorin, ja urimet speciale që shkojnë për të

Aktorja Tinka Kurti feston 85 vjetorin, ja urimet speciale që shkojnë për të

Helmimi dhe trajtimi urgjent paraspitalor

Helmimi dhe trajtimi urgjent paraspitalor

Lingard dyfishon epërsinë e Unitedit (Video)

Lingard dyfishon epërsinë e Unitedit (Video)

Greta Koçi rrëfehet…Ja çfarë zbulon për jetën personale

Greta Koçi rrëfehet…Ja çfarë zbulon për jetën personale