Çfarë është mikropenisi dhe si ndikon në jetën seksuale të një burri?

21.09.2020 23:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë është mikropenisi dhe si ndikon në jetën seksuale të një burri?

Mikropenisi është një gjendje e vërtetë mjekësore që mund të diagnostikohet.

I referohet gjendjes kur organi mashkullor është më i vogël se dy të tretat e atyre me madhësi standarde.

Madhësia mund të ndryshojë me kalimin e viteve. Çdo gjë më pak se rreth 9 centimetra në ereksion mund të konsiderohet si një mikro-madhësi, shkruan revista Health.

“Në një botë të fiksuar pas madhësisë, kjo diagnozë mund të ndikojë edhe në shëndetin mendor të një burri. Mikropenisi diagnostikohet te të porsalindurit, nuk është një gjendje në të cilën një penis me madhësi normale tkurret papritmas. Ju nuk mund të zhvilloni një mikropenis me kalimin e kohës ”, thotë urologu dhe eksperti i shëndetit seksual Jamin Brambat nga Instituti shëndetësor në Orlando.

Burrat që kanë një mikropenis mund të bëjnë ereksion, të masturbohen, të kalojnë orgazëm ose të urinojnë. Por mund të ndodhë që ata nuk mund të kenë marrëdhënie seksuale depërtuese. Kjo do të thotë që konceptimi i një fëmije kërkon gjithashtu teknologjinë e fekondimit të asistuar, thonë mjekët.

“Mikropenisi ndoshta është shkaktuar nga një anomali hormonale gjatë shtatzënisë së fetusit. Mosbalancimi hormonal dhe prodhimi i ulët i testosteronit mendohet të jenë shkaku i tij në këtë fazë. Kjo gjendje ndodh në 1.5 nga 10,000 fëmijë meshkuj të lindur ”, shpjegon mjeku Arash Akavein.

Pedagogu seksual Kait Skalisi rekomandon që burrat që vuajnë nga kjo gjendje të përqendrohen në veprime seksuale që mund të raportohen, dhe jo në ato që nuk munden.

“Ju mund të përjetoni shumë argëtim dhe kënaqësi me gishtat, gojën dhe lodrat tuaja. Eksperimentimi me pozicionet gjatë një marrëdhënie mund të ndihmojë. Jastëkët nën ijët e partnerit mund të thellojnë depërtimin, për shembull”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura