Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

13.09.2020 17:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

Nesër shënohet Dita Botërore e Dermatitit Atopik. Dermatiti atopik është një sëmundje inflamatore komplekse, kronike dhe e përsëritur e sistemit imunitar që është e kushtëzuar gjenetikisht dhe mjedisin.

Ajo është më e theksuar në lëkurë si skuqje dhe kruajtje e rëndë dhe ndikon shumë në cilësinë e jetës së pacientëve pasi nuk është vetëm një shëndet por edhe një problem estetik.

Përveç kësaj, format afatgjata dhe të rënda të dermatitit atopik mund të çojnë në gjendje të tjera të tilla si alergji, astmë, rinitit alergjik, probleme gastrointestinale, probleme të kyçeve dhe probleme kardiovaskulare.

Kjo është arsyeja pse pacientët përballen me depresion, ankth, çrregullim të mungesës së vëmendjes dhe memorie të dëmtuar. Prandaj, sëmundja prek jo vetëm pacientët, por edhe familjet e tyre.

Sidoqoftë, gjëja më e vështirë me të cilën përballen vuajtësit është kruajtja e tmerrshme, shumë e fortë, e pranishme vazhdimisht dhe e paimagjinueshme për një person të shëndetshëm. Si rezultat, rreth 44% e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje po konsiderojnë vetëvrasje, ndërsa probabiliteti i përpjekjeve për vetëvrasje është 36% më i lartë se mesatarja.

Dermatiti atopik është një sëmundje kronike dhe vazhdimisht rëndon pacientët; kërkon rregullim të vazhdueshëm dhe për të ndihmuar në përballimin e sëmundjes.

Për shkak të stigmës së infeksionit dhe mendimit të përgjithshëm se ata janë të shëmtuar, të sëmurët nuk marrin të sigurojnë vende pune ose pushohen nga puna – ne do të dëshironim që problemet e të sëmurëve të zgjidhen plotësisht, jo vetëm të përqendrohen në lëkurë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike