Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

06.06.2019 07:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Në ekipin që do ta përfaqësojë Kosovën në Samitin e Parisit do të ftohen vetëm për “dekor” bashkëdrejtuesit e Delegacionit shtetëror për negociatat me Serbinë, Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti.

Ekipi që do të udhëtojë për në kryeqytetin e Francës do të udhëhiqet nga lidershipi shtetëror, shkruan sot Koha Ditore.

Në Qeveri kanë treguar se përfaqësimi do të bëhet sipas hierarkisë.

“Në takimin e Parisit, nga Kosova do të udhëtojnë: presidenti, kryeministri, kryeparlamentari dhe bashkëkryesuesit e Delegacionit shtetëror, Limaj dhe Ahmeti”, ka thënë Donjeta Gashi, këshilltare për media e kryeministrit Ramush Haradinaj. “Sa i përket kryesimit, ju e dini besoj që Protokolli Shtetëror e përcakton hierarkinë”.

Mbështetur në Ligjin për protokollin, presidenti përfaqëson autoritetin më të lartë në Kosovë, kryetari i Kuvendit është autoriteti i dytë në radhën e përparësisë, ndërsa pas tij është kryeministri, si rangu më i lartë i pushtetit ekzekutiv.

Ndërkaq, një rezolutë që këtë vit e ka miratuar Kuvendi përcakton që Delegacioni shtetëror për negociatat me Serbinë “do të jetë entiteti/organi i vetëm i autorizuar për t’u angazhuar në procesin e dialogut” dhe se ai “do ta mbajë të drejtën ekskluzive të komunikimit dhe interpretimit publik të procedimeve, përmbajtjes dhe arritjeve në procesin e dialogut”… (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”

Shala: Gjermania është befasuar nga qasja e Amerikës karshi problemit Kosovë-Serbi

Shala: Gjermania është befasuar nga qasja e Amerikës karshi problemit Kosovë-Serbi

Partia zvicerane kundër marrëveshjes për pensionet: Kosova vend i korruptuar, udhëhiqet nga klanet

Partia zvicerane kundër marrëveshjes për pensionet: Kosova vend i korruptuar, udhëhiqet nga klanet

Veseli ngushëllon për vdekjen e Alber Rohan, kujton takimin e parë me të gjatë luftës

Veseli ngushëllon për vdekjen e Alber Rohan, kujton takimin e parë me të gjatë luftës

Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet

Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet

Taksa godet bujqit, s’ka rezerva të grurit

Taksa godet bujqit, s’ka rezerva të grurit

Jahjaga: Gruaja kosovare nuk e ka vendin në kuzhinë por në sporte

Jahjaga: Gruaja kosovare nuk e ka vendin në kuzhinë por në sporte

Lirohet avokati që publikoi rastin e vajzës nga Drenasi: Kam pasur trajtim çnjerëzor në burg

Lirohet avokati që publikoi rastin e vajzës nga Drenasi: Kam pasur trajtim çnjerëzor në burg

Prokuroria në Prizren sekuestron qindra pako të medikamenteve të kontrabanduara nga Serbia

Prokuroria në Prizren sekuestron qindra pako të medikamenteve të kontrabanduara nga Serbia

Prokuroria: Fotografia e Brovinës u nxor nga interneti, s’ka të bëjë me rast të dhunës seksuale

Prokuroria: Fotografia e Brovinës u nxor nga interneti, s’ka të bëjë me rast të dhunës seksuale

Bien çmimet e importit në tre mujorin e parë të këtij viti

Bien çmimet e importit në tre mujorin e parë të këtij viti

Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative

Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative