3 vjet pa Ramiz Kelmendin

10.01.2020 20:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
3 vjet pa Ramiz Kelmendin

Nga Migjen Kelmendi

Po e adresoj baben ne kete pervjetor te vdekjes se tij, nga ana publike e emnit dhe vepres, ashtu si na thonin ne ceremonine mortore: ai nuk asht vetem i jueji!

Pra, kur e kujtoj Ramiz Kelmendin, e kujtoj krejt nji gjenerate idealistash, qe besonin ne te nesermen, besonin ne ‘progres’, ishin te bindun se e ardhmja e ka ne vete jo vetem lumnine dhe mireqenien e kombit, por edhe – lirine. Lirine si koncept, si ideal.

Liria si koncept, ishte kudo ne vepren, ne qendrimet, ne andrrat dhe projeksionet e tyne.

Nisi shume ma heret, por une po e rroki idene e lirise ne aktin e madh te shkrimtarit dhe ministrit Ernest Koliqi, dhe vendimin e tij me nis nji ‘ushtri’ mesuesish prej Shqipnie ne Kosove, me luftue analfabetizmin; e gjej ne shembullin e flijimit madheshtor te filozofes Marije Shllaku, qe prej Shkodre erdhi me mobilizue Kosoven per liri; e gjej ne vargun e famshem te Esad Mekulit “Ne zovi me šiftar” (Mos m’thuej šiftar); ne ndjesine e autorit Ramiz Kelmendi se asht i ndjekun per konceptin e tij per lirine; ne dashnine e tij iracionale per Shqipnine; ne poezine dhe vargun “Une biri yt Kosove” te Ali Podrimes dhe ne liriken ma te bukur shkrue najhere kendej te Azem Shkrelit.

Lirine si koncept e gjej ne publicistiken e Rexhep Qosjes, ne shembullin dhe modelin e flijimit te Adem Demaçit, e gjej ne idealizmin e protestuesve te vitit 1968 dhe gadishmenine e tyne me ba burg per flamurin shqiptar.

Lirine si koncept e gjej ne kompromiset e Fadil Hoxhes dhe Liges se Gjakoves qe perfaqesonin dhe mbronin kauzen e shqiptareve te Kosoves ne Beograd; ne perpjekjet juridike te Gazmend Zajmit, Dervish Rozhajes, Syrja Pupovcit…; ne perpjekjet per mbrojtjen e ekonomise se Kosoves te Ismet Gusise…; ne tabllote e Muslim Mulliqit, te Xhevdet Xhafes….; ne skulpturat e Agim Çavderbashes….; ne stilin arkitektonik te Agush Beqirit…; ne zanin e Nexhmije Pagarushes dhe kompozimet e Rexho Mulliqit; ne ambelsine e zanit dhe melodive te Jusuf Gervalles; ne protestat qytetare te grave kosovare gjate viteve ’80; ne ngujimin e minatoreve te Trepçes; ne urtine dhe mençunine popullore te Anton Çettes; e gjej ne levizjen paqesore te Ibrahim Rugoves….

Ushtria Çlirimtare e Kosoves nuk asht shpikesja e idese se lirise se Kosoves, asht kunorezimi dhe flijimi final per kete ide.

UÇK asht paroksizmi i krejt ketij kontributi.

Liria e sotme e Kosoves s’kishte me u kuptue pa kontributin e krejt ketyne emnave, heroizmin dhe guximin e ushtareve te lirise dhe flijimin e pergjithshem te qytetareve te Kosoves gjate luftes ’97-’99.

Ra pervjetori i Ramiz Kelmendit, dhe nuk mujta pa i kujtue keta emna, (kerkoj falje per krejt ata emna qe ne kete moment nuk i kam ne mendje), qe gati asnjani prej tyne nuk rrnon, por kontributi i tyne, besimi i tyne ne lirine e Kosoves, ka me mbete fundament i kesaj lirie dhe ketij shteti qe po e gezojme sot.

E kam veç nji fjale:

Ju falemnderit!

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt