Zyrtare: Ja pse Aleksandar Jabllanoviq nuk mund të jetë kryetar i Asociacionit

31.08.2015 19:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zyrtare: Ja pse Aleksandar Jabllanoviq nuk mund të jetë kryetar i Asociacionit

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës Aleksandar Jabllanoviq nuk mund të jetë kryetar i Asociacionit të Komunave Serbe, sepse për këtë pozitë mund të garojnë vetëm këshilltarët komunalë, raporton Tanjug.

Në marrëveshjen e nënshkruar midis Prishtinës dhe Beogradit për themelimin e ASK-së është e qartë se kryetari dhe nënkryetari i Asociacionit zgjedhet në këshilltarët komunalë të komunave pjesëmarrëse, thotë një burim i Tanjug i afërt me delegacionin serb, transmeton Indeksonline.

Sipas po të njëjtave burime, Jabllanoviq dhe i përfoluri Ljubomir Mariq nuk i plotësojnë kriteret për t’u zgjedhur kryetar apo nënkryetar të Asociacionit, pasi nuk janë këshilltar komunalë.

Ky burim anonim spjegon po ashtu se kjo nuk është çështja më e rëndësishme deri tani, por ky Asociacion u jep serbëve diçka që asnjë institucion tjetër nuk u ka dhënë në 15 vitet e fundit.

Sipas Tanjug, Asociacioni ka lidhje direkte institucionale me Serbinë si dhe ka fuqi ekzekutive, dhe se të punësuarit e ASK-së kanë statusin e nënpunësve civilë të cilët do të financohen drejtpërdrejtë nga Serbia, dhe do të lirohen nga taksat dhe tatimet nga institucionet kosovare.

Sipas këtij burimi të Tanjug, Asociacioni do të jetë institucion mbijetese i popullit serb në Kosovë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Sveçla flet për gjendjen në Kroaci: 26 bashkëqytetarë do të lirohen sonte nga spitali

Sveçla flet për gjendjen në Kroaci: 26 bashkëqytetarë do të lirohen sonte nga spitali