Zmbrapset Irani? Iu përgjigjëm sulmit izraelit në zyrat tona në Damask, çështja ka përfunduar – SHBA të rrijë larg

E publikuar: 14/04/2024 01:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Irani thotë se sulmi i tij ndaj Izraelit është një përgjigje ndaj sulmit të Izraelit ndaj konsullatës iraniane në Damask dhe tha se “çështja mund të konsiderohet e përfunduar”.

Misioni i Përhershëm i Iranit në Kombet e Bashkuara në Nju Jork tha se sulmi herët të së dielës ishte një përgjigje ndaj “agresionit izraelit kundër objekteve tona diplomatike në Damask”.

Izraeli në fillim të këtij muaji goditi një ndërtesë iraniane në kryeqytetin sirian Damask. Një zëdhënës ushtarak kishte thënë se Izraeli besonte se ndërtesa iraniane e goditur në sulm ishte një “ndërtesë ushtarake”.

Misioni iranian tha se çështja “u konsiderua e përfunduar”.

“Sidoqoftë, nëse regjimi izraelit bën një gabim tjetër, përgjigjja e Iranit do të jetë dukshëm më e ashpër. Është një konflikt midis Iranit dhe regjimit mashtrues izraelit, nga i cili SHBA DUHET TË QËNDROJË LARG!”, ka shkruar Misioni i Përhershëm i Iranit në deklaratën në X./Express