Zhvillim i avancuar i kompjuterit kuantik që përdor dritën

29.10.2021 11:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhvillim i avancuar i kompjuterit  kuantik që përdor dritën

Kompjuteri kuantik që në shkurt 2021 i dha Kinës primatin në këtë fushë, ka përparuar më tej. Quhet Jiuzhang 2.0 dhe, si paraardhësi i tij, përdor grimca drite (fotone) për të përpunuar të dhënat. Ekzemplari i parë përdori 76, ky model i ri 113. Prandaj, fuqia e tij llogaritëse është miliarda herë më e lartë se ajo e një superkompjuteri konvencional. Hulumtimi është botuar në revistën “Physical Review Letters” dhe u koordinua nga fizikani Pan Jianwei i Universitetit kinez të Shkencës dhe Teknologjisë (Ustc), përcjell “Xinhua”.
Ashtu si paraardhësi i tij Jiuzhang, kompjuteri i ri kuantik përdor fotone që lëvizin përgjatë valëve të shoqëruara mes tyre me gjeometri të veçanta 3D. Ndërhyrja që ato shkaktojnë në përhapjen e dritës jep përpunimin e të dhënave. Falë 113 fotoneve të përdorura, kompjuteri i ri është dhjetë miliardë herë më i shpejtë se versioni i tij i mëparshëm. Në praktikë, shpejtësia e superkompjuterëve ekzistues do të merrte rreth 30.000 miliardë vjet për të zgjidhur një problem që Jiuzhang 2.0 zgjidh në një milisekondë.
“Krahasuar me Jiuzhang, ne kemi përmirësuar shumë performancën dhe efikasitetin e grumbullimit të burimit kuantik të dritës, kemi rritur numrin e fotoneve të zbuluara”, -tha Lu Chaoyang, anëtar i ekipit kërkimor që zhvilloi kompjuterin e ri.
Me fuqinë, rriten natyrshëm zonat e mundshme të aplikimit të makinës, nga matematika te mësimi i makinerive dhe kimia kuantike.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta