Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

20.10.2021 15:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

Prodhuesi kryesor kinez i smartfonave “Xiaomi“ do të prodhojë në masë automjetet e veta në gjysmën e parë të vitit 2024, njoftoi kryeekzekutivi Lei Jun në një veprimtari me investitorë të kompanisë të martën.

“Xiaomi” shpalli në mars se do të investojë 10 miliardë dollarë në sektorin e ri të makinave elektrike gjatë 10 viteve të ardhshme, duke u bërë kompania e fundit e teknologjisë që hyn në këtë sektor.

Duke vënë në dukje se makinat elektrike janë zhvendosur nga industria e makinerive në industrinë e informacionit, Lei tha se futja e “Xiaomi” në biznesin e automobilave nuk është ” të shijojë dritën e vëmendjes”. Nëse “Xiaomi” nuk ndjek prirjen, “do të eliminohet”, shtoi ai.

Nga telefonat e zgjuar deri te pajisjet e zgjuara shtëpiake dhe zyrat e zgjuara, kompania ka krijuar një ekosistem plotësisht inteligjent, i cili pritet të jetë shumë i zgjerueshëm duke u integruar me makinat elektrike.

Pas njoftimit, çmimi i aksioneve të listuara në Bursën e Hong-Kongut të “Xiaomi” u rrit me 5.39 për qind, duke arritur në 22.5 dollarë hongkongas të martën.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

CMG-ja: Pse kaq shumë produkte debutojnë në CIIE të Kinës?

CMG-ja: Pse kaq shumë produkte debutojnë në CIIE të Kinës?

Vjen “spiuni” për kilometrat e makinës, s’ka më: “E ka patur një doktor, vetëm shkonte në punë”

Vjen “spiuni” për kilometrat e makinës, s’ka më: “E ka patur një doktor, vetëm shkonte në punë”

Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj  fotovoltaike në shkretëtira

Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj fotovoltaike në shkretëtira

Zhvillim i avancuar i kompjuterit  kuantik që përdor dritën

Zhvillim i avancuar i kompjuterit kuantik që përdor dritën

Kerolli: Facebook nuk po mbyllet, nuk po e ndryshon emrin

Kerolli: Facebook nuk po mbyllet, nuk po e ndryshon emrin

Facebook ndërron emrin, kështu do të quhet

Facebook ndërron emrin, kështu do të quhet

Dërgesat e telefonave 5G të Kinës arrijnë 70 për qind në janar-shtator

Dërgesat e telefonave 5G të Kinës arrijnë 70 për qind në janar-shtator

Facebook planifikon të ndryshojë emrin

Facebook planifikon të ndryshojë emrin

Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

MateV i Huawei, rival i Samsung Galaxy Z Flip 3 dhe Moto Razr

MateV i Huawei, rival i Samsung Galaxy Z Flip 3 dhe Moto Razr

“Dita kur rrjetet sociale u prishën”, çfarë po ndodh me Facebook-un dhe aplikacionet e saj

“Dita kur rrjetet sociale u prishën”, çfarë po ndodh me Facebook-un dhe aplikacionet e saj

Kinë, realizohet roboti i butë 4D që percepton prekjen

Kinë, realizohet roboti i butë 4D që percepton prekjen