Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

10.11.2021 14:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Presidenti kinez Xi Jinping ka thënë se marrëdhëniet kino-amerikane ndodhen në një pikë kyçe historike dhe u bëri thirrje të dy palëve që t’i kthejnë këto marrëdhënie në rrugën e duhur të zhvillimit të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm.

Komiteti Kombëtar për Marrëdhëniet ShBA-Kinë organizoi të martën Darkën Gala për vitin 2021. Presidenti Xi Jinping dhe homologu i tij amerikan Joe Biden dërguan letra urimi për këtë ngjarje. Ambasadori kinez në ShBA Qin Gang dhe kryetari i Komitetit Kombëtar Jacob Lew lexuan letrat përkatëse.

Në letrën e tij, Xi shprehu vlerësimin dhe mirënjohjen për Komitetin Kombëtar për Marrëdhëniet ShBA-Kinë dhe anëtarët e tij, për përkushtimin e tyre të gjatë për forcimin e marrëdhënieve kino-amerikane dhe të shkëmbimeve e bashkëpunimit ndërmjet të dy vendeve në fusha të ndryshme.

Ai vuri në dukje se marrëdhënia kino-amerikane është ndër marrëdhëniet dypalëshe më të rëndësishme në botë sot.

“Nëse dy vendet tona – vendi më i madh në zhvillim e vendi më i zhvilluar në botë dhe vende anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së – mund t’i trajtojnë mirë marrëdhëniet mes tyre, kjo ndikon mbi interesat themelore të dy vendeve e popujve tanë dhe ka rëndësi për të ardhmen e botës”, tha presidenti Xi.

Duke vënë në dukje se të dyja vendet do të përfitojnë nga bashkëpunimi dhe do të humbasin nga konfrontimi, kreu i shtetit kinez u shpreh se bashkëpunimi është zgjidhja e vetme e duhur.

Presidenti Xi theksoi gjithashtu se, duke ndjekur parimet e respektit të ndërsjellë, bashkëjetesës paqësore dhe bashkëpunimit me leverdi të ndërsjellë, Kina është e gatshme të punojë me Shtetet e Bashkuara për të rritur shkëmbimet dhe bashkëpunimin në të gjitha fushat, për trajimin e përbashkët të çështjeve rajonale e ndërkombëtare, si edhe të sfidave globale, duke menaxhuar ndërkohë siç duhet dallimet.

Duke theksuar se bota është në një pikë kthese në histori, presidenti amerikan Joe Biden, në letrën e tij drejtuar Galasë, tha se, që nga përballimi i pandemisë së COVID-19 e deri te trajtimi i kërcënimit ekzistencial të krizës klimatike, marrëdhënia midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës ka rëndësi globale. (Artan/Fani)

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

Brown: Kur vendet e pasura grumbullojnë vaksinat, nuk është çudi dalja e varianteve të reja të koronavirusit

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

SHBA-ja heq vizat për kroatët

SHBA-ja heq vizat për kroatët