Vriten 13 zviceranë dhe një shqiptar në xhihad, në frontet e Sirisë

31.08.2015 14:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vriten 13 zviceranë dhe një shqiptar në xhihad, në frontet e Sirisë

berneee

Aktualisht ne  ne frontet e Srisë ne krah te ISIS-it luftoijnë 69 zvceran, nume rky i cili eshte rritur dukshëm nga 66 nga viti i kaluar, njfton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke u referuar burimeve te Shërbimi Sekret të Konfederatës Zvcerane (SRC) në Bernë.

Sipas keyre burimeve që nga viti 2001 deri më sot janë regjistruar 69 zvicerne të cilat luftojne ne krah te ISIS-it. Prej ytre 55 jan enë Siri dhe Irak dhe 14 në Somali, Afganistan dhe Pakistan. Sipas autortive helvetike SRC nga ky numër, 13 njerëz kanë vdekur (shtatë vdekje konfirmuar) ne emsine ytre eshte edhe nje shqiptar, disa ende levizoin në konfliktet kurse disa tjerë janë kthyer në Zvicër.

Krahasuar me muajin korrik 2015, kur u regjistruan 66 raste, CBC ka regjistruar tre raste të reja. Numri i të kthyerve është rritur nga 10 korriku 2015 deri më 11 gusht 2015 (gjashtë raste të konfirmuara). Kriteret e vlerësimit CRS për pesë rastet jo konfirmoi janë: motivimi xhihadiste e këtyre njerëzve nuk është krijuar dhe / ose vendndodhja e tyre e saktë nuk mund të përcaktohet me siguri. STC vazhdon të hetojë këto raste jo të konfirmuar.

SRC nuk jep detaje të tjera identifikuese, moshës, gjinisë, kombësisë ose vendbanimit të këtyre personave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi