Von Cramon e bindur se teksti i marrëveshjes i shtynë pesë shtetet e BE’së drejt njohjes së Kosovës

E publikuar: 01/03/2023 09:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian Viola von Cramon i ka thënë Deutsche Welle në gjuhën serbe se propozimi europian për të cilin u dakorduan Kosova e Serbia se nuk ka më negociata rreth tij, mund t’i bindë shtetet e BE’së që s’e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë.

” Edhe pse ende mungon nënshkrimi final, kjo përbën një sukses të madh politik për BE’në por edhe për tërë rajonin” ka thënë Viola bon Cramon -Taubadel duke i rikujtuar tensionet e mujave të fundit në pjesën veriore të Kosovës.

Politikania gjermane nga radhët e të Gjelbërve thotë se është e bindur që një tekst i tillë i planit franko gjerman mund t’i bindë Greqinë, Spanjën, Qipron, Rumaninë dhe Sllovakinë që ta njohin pavarësinë e Kosovës në mënyrë që Kosova të niset formalisht drejt anëtarësimit në BE.