Vllahiu: Risi përfshirja e drejtpërdrejtë e ShBA-ve në “Open Ballkan”

08.06.2022 20:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vllahiu: Risi përfshirja e drejtpërdrejtë e ShBA-ve në “Open Ballkan”

Analisti politik, Arbër Vllahiu, duke komentuar për ditën e dytë të mbajtjes së “Ballkanit të Hapur”, tha që ishte risi përfshirja e drejtpërdrejtë e SHBA-ve në këtë proces.

“Ajo që duket të jetë risi është përfshirja e drejtpërdrejtë e SHBA-ve përmes ambasadorit amerikan Hill dhe përmes deklaratës së Escobarit; kjo mund të jetë risia e përfshirjes kaq të drejtpërdrejtë dhe të thellë të SHBA-ve”.

Vllahiu në një intervistë në Info Magazine në Klan Kosova, tha që nuk sheh ndryshim të politikave të SHBA-ve, në raport me Ballkanin e Hapur.

“Në përgjithësi, nuk shoh që ka pasë ndonjë ndryshim të politikave të SHBA-ve në raport me Ballkanin e edhe me ‘Open Balkan’, pasi që më 4 shtator të vitit 2020, në Shtëpinë e Bardhë është nënshkruar marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, në praninë e presidentit Trump dhe kjo është marrëveshje për bashkëpunimin ekonomik në të cilin përfshihet njëra prej pikave që ka të bëjë me atëherë ‘Mini Shengenin’ dhe tani ‘Open Balkan’.

“Ska ndryshime të mëdha – ‘Open Balkan’ nuk është perspektivë vetëm serbe dhe nuk është perspektivë vetëm ta quajmë në kuadër të perspektivës ruse. ‘Open Balkan’ është një nismë shumë më e gjerë, e drejtpërdrejtë dhe origjinale se që e mendojnë lidershipi në Kosovë, ose kushdo tjetër. ‘Open Ballkan’ ofron një mundësi siç e ka ofruar edhe procesi i Berlinit dhe nismat e tjera, ose pjesa e takimeve të presidentëve të rajonit të Ballkanit Perëndimor e cila fatkeqësisht është shuar”.Tutje Vllahiu tha që hezitimin që e ka Kosova në lidhje me këtë nismë, duhet ta thotë hapur.“Open Balkan” flet më shumë për bashkëpunimin mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, në fusha të ndryshme posaçërisht të ekonomisë. E di frikën që mund ta ketë lidershipi në Kosovë, edhe hezitimin që mund ta ketë – por hezitimet që i kanë duhet të shprehen. E kemi kuptuar që ka një problem që Serbia s’e njeh Kosovën, në dokumente e të tjera, por të gjitha këto duhet të thuhen aty ku duhet siç e tha Escobar në forumin në të cilin u mbajt në Ohër”, tha ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni