Ushqimet djegëse ndikojnë në jetëgjatësi

31.08.2015 16:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushqimet djegëse ndikojnë në jetëgjatësi

Një studim i fundit i realizuar nxjerr në pah se ushqimet djegëse ndikojnë për një jetë më të gjatë.

Studimi i bërë nga Harvard T.H. me 450 mijë njerëz, tregon se të gjithë ata që kanë ngrënë djegës, kanë jetuar më gjatë.

Gjetjet që janë bërë për shtatë vite, tregojnë se të gjithë ata që kanë ngrënë ushqime djegës (veçanërisht spec djegës), kanë zvogëluar mundësinë e vdekjes për dhjetë për qind.

Po ashtu, përdoruesit fanatik të ushqimit djegës zvogëlojnë të gjitha mundësitë e vdekjes për 14 për qind. Mëlmesa djegëse, salca, përmban polifenol mikronutient i bimës, që ka një varg të mirash, si antioksidues, por edhe antiinflamues.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës

Përfitimet nga një gotë verë në ditë

Përfitimet nga një gotë verë në ditë

Je e dashuruar me një burrë të martuar? 13 të vërteta që duhet t’i pranosh

Je e dashuruar me një burrë të martuar? 13 të vërteta që duhet t’i pranosh

Twitter kufizohet brenda Rusisë, i ndalet shpejtësia

Twitter kufizohet brenda Rusisë, i ndalet shpejtësia

Fasulet i shërojnë këto sëmundje mjaft të përhapura

Fasulet i shërojnë këto sëmundje mjaft të përhapura

Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët