U prishen 1 000 vaksina pasi dikush e hoqi frigoriferin nga rryma për ta mbushur telefonin

22.05.2021 13:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
U prishen 1 000 vaksina pasi dikush e hoqi frigoriferin nga rryma për ta mbushur telefonin

Një klinike në Kirgizstan iu desh të hidhte gati një mijë doza vaksinash të Sputnik V, pasi dikush e kishte shkyçur frigoriferin nga rryma për të mbushur telefonin.

Këto vaksina ishin pjesë e një kontingjenti prej 20 mijë dozash të dhuruara nga Rusia si ndihmë humanitare për shtetin e varfër të Azisë Qendrore. Fushata e vaksinimit në Kirgizstan kishte filluar në mars të këtij viti.

Autoritetet nga ana tjetër, kanë kritikuar këtë incident, i cili u bë i ditur këtë javë, por që në fakt kishte ndodhur gjatë muajit prill të këtij viti.

Ministri i Shëndetësisë së këtij vendi, Alimkadir Bechenaliyev, duke folur për gazetarët, është shprehur se njëri nga punonjësit mund të jetë përgjegjës për këtë gabim, duke thënë ndër tjerash se nëse njëri nga ta del të jetë fajtor, klinika duhet të përgjigjet financiarisht ndaj dëmit në fjalë, shkruan Barron’s.

Përndryshe, Kirgizstani është përfshirë nga vala e tretë e pandemisë me më shumë se 100 mijë raste të infektuarish dhe 1735 të vdekur nga gjashtë milionë njerëz sa ka popullsi ky vend.

Më shumë se 50 mijë njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine deri më tani.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjas pesë ditë

Përfundon mbledhja e LDK-së, Haziri: Fushata zgjedhore të zgjas pesë ditë

Tolaj: Situata epidemiologjike është nën kontroll, zgjedhjet mund të mbahen

Tolaj: Situata epidemiologjike është nën kontroll, zgjedhjet mund të mbahen

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

DnV: Zgjedhjet lokale duhet të mbahen, duke respektuar masat dhe protokollet në fuqi

Salih Mustafa është ish-pjesëtari i parë i UÇK-së që të mërkurën i fillon gjykimi në Hagë

Salih Mustafa është ish-pjesëtari i parë i UÇK-së që të mërkurën i fillon gjykimi në Hagë

Afro 1 mijë afganë të strehuar në Kosovë

Afro 1 mijë afganë të strehuar në Kosovë

Kusari-Lila për shtyrjen e zgjedhjeve: Na duhet vendim konsensual, shëndeti i qytetarëve me rëndësi

Kusari-Lila për shtyrjen e zgjedhjeve: Na duhet vendim konsensual, shëndeti i qytetarëve me rëndësi

14 të vdekur, bie numri i rasteve pozitive me COVID-19

14 të vdekur, bie numri i rasteve pozitive me COVID-19

Gashi: Zgjedhjet duhet të mbahen, mund të anulohet fushata por jo të dëmtohet demokracia

Gashi: Zgjedhjet duhet të mbahen, mund të anulohet fushata por jo të dëmtohet demokracia

Petkoviq: Albin Kurti pranoi ekzistencën e arkivave të UÇK-së

Petkoviq: Albin Kurti pranoi ekzistencën e arkivave të UÇK-së

EdGuard kundër shtyrjes së mësimit: Vendimet e tilla duhet mirë të argumentohen

EdGuard kundër shtyrjes së mësimit: Vendimet e tilla duhet mirë të argumentohen

Dënohet me 25 vjet burg polici që vrau qytetarin në Gjilan

Dënohet me 25 vjet burg polici që vrau qytetarin në Gjilan

Tragjedia në Tetovë, Zaev: Nuk mendoj se e gjithë Qeveria duhet të japë dorëheqje

Tragjedia në Tetovë, Zaev: Nuk mendoj se e gjithë Qeveria duhet të japë dorëheqje

Lumir Abdixhiku mbledhë sot në ora 14:00 kryesinë e LDK-së, kjo është tema e diskutimit

Lumir Abdixhiku mbledhë sot në ora 14:00 kryesinë e LDK-së, kjo është tema e diskutimit

Osmani flet për Asociacionin: Ne nuk do ta ndryshojmë Kushtetutën

Osmani flet për Asociacionin: Ne nuk do ta ndryshojmë Kushtetutën

Liburn Aliu në Beograd, nënshkruan një marrëveshje për hekurudhat

Liburn Aliu në Beograd, nënshkruan një marrëveshje për hekurudhat

SHSKUK: 976 pacientë po marrin trajtim nga COVID-19

SHSKUK: 976 pacientë po marrin trajtim nga COVID-19