Transportuesi i veturave provon ta korruptojë me 10 euro policin doganor në Jarinje

E publikuar: 21/11/2023 20:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Policia e Kosovës sot në pikën kufitare të Jarinjes ka kontrolluar një kamionetë të tipit IVECO, me targa vendore, e cila po transportonte vetura me targa të huaja.

Vozitësi i kësaj kamionete ka tentuar ta korruptojë me 10 euro policin doganor, duke i future paratë brenda lejes së qarkullimit.

“Zyrtarët policor menjëherë kanë ndërmarr veprime ligjore dhe me autorizim të Prokurorit të Shtetit, është iniciuar në procedurë të rregullt rasti “Dhënie e ryshfetit”, me që rast edhe kartëmonedha sekuestrohet për procedura të mëtejme”, thuhet në komunikatën e PK-së.

Ndërsa në orën 11:00, policia ka njoftuar se në pikën e Merdares, është parandaluar që të futet mall i padeklaruar dhe pa dëshmi të blerjes në Kosovë.

Në veturën Citroen me targa të Serbisë janë sekuestruar:

– 02 dy orë dore;

– 07 shtatë parfuma;

– 06 gjashtë palë Këpucë (patika);

– 01 palë trenerka komplet;

– 11 palë pantolla firma të ndryshme;

– 02 dy jakne si dhe

– 02 këmisha;

“Malli është sekuestruar nga Dogana e Kosovës për vlerësim të mëtejm dhe procedura ligjore”, thuhet në njoftimin e PK-së.