Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

28.01.2021 09:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Korporata japoneze e prodhimit të veturave, Toyota ka arritur që për herë të parë pas pesë vjetësh, t’i marrë primatin në tregun e veturave kompanisë gjermane Volkswagen, duke u bërë shitësja më e madh e tyre.

Zyrtarë të Toyotas kanë bërë të ditur të enjten se shitjet globale të kompanisë në vitin 2020 kanë rënë për 11,3 për qind, duke shitur 9,52 milionë vetura, në krahasim me kompaninë Volkwvagen të cilës i kanë rënë shitjet për 15,2 për qind duke shitur 9.30 milionë vetura, gjatë të njëjtit vit.

Kompanitë e prodhimit të veturave kanë vuajtur sa i përket shitjeve gjatë vitit 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit pasi njerëzit nuk kishin mundësi të vizitonin sallonet e veturave duke ndikuar kështu që kompanitë të përgjysmonin prodhimin e tyre.

Toyota megjithatë ia ka dalë më së miri nga kjo situatë për shkak se tregu në të cilin ajo ka më së shumti shitje, që është kontinenti i Azisë, ka qenë më pak i prekur nga koronavirusi në krahasim me Evropën dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Rihanna po lanson linjën e parë të parfumit nga marka e saj ‘Fenty’

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë

Toni Kuka: Jemi të tronditur në Japoninë e largët me ngjarjen e ndodhur në Kroaci me bashkëatdhetarët tanë