Televizioni gjerman ARD, reportazh me Toni-Blerët e Kosovës (Video)

30.08.2015 22:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Televizioni gjerman ARD, reportazh me Toni-Blerët e Kosovës (Video)

Televizioni publik i Gjermanisë, ARD, raporton në edicionin më të ri të Europamagazin për fëmijët kosovarë që janë emëruar pas luftës sipas ish-kryeministrit britanik, Toni Bler (Tony Blair).

Nga nëntë fëmijë që sot mbajnë emrin e Toni Blerit, televizioni gjerman portreton dy nga ta.

Bler Thaqi është 16 vjeçar dhe jeton me familjen e tij në Obiliq. Është nxënës i shkollës së mesme dhe talent i futbollit. Babai i ka vdekur para disa vitesh dhe ai me familjen jetojnë nga ndihma sociale, transmeton Telegrafi.

Bler Thaqi luan futboll në ekipin e seniorëve të KEK-ut në Ligën e Parë të Kosovës. Ëndërr e tij është të bëhet futbollist i famshëm dhe të luajë në arenën ndërkombëtare.

Nëna e tij ishte shtatzënë gjatë luftës në Kosovë, dhe burri i saj i kishte thënë që nëse lindte djalë do t’ia vinin emrin Bler, për nder të kryeministrit britanik që kishte bërë shumë për lirinë e Kosovës.

Toni Bler Muliqi është 14 vjeçar dhe jeton në fshatin Obri. Është fëmija më i vogël i familjes dhe i dashur për të gjithë. Po ashtu, Toni Bler Muliqi luan futboll për ekipin e Ferronikelit, në kategorinë e të rinjve, transmeton Telegrafi.

Axha i babait të tij, Isuf Muliqi, është kumbara i emrit të tij. Isufi që nga lufta në portofolin e tij mban një foto të përbashkët të Bill Clintonit dhe të Toni Blerit, me një shënim të vogël mbrapa ku thuhet: Këta dy njerëz na shpëtuan nga lufta e vitit 1999. Ëndërr edhe e Toni Bler Muliqit është të jetojë jashtë Kosovës, ku do të studionte dhe do të luante futboll.

Në vitin 2010, në qendër të Prishtinë, ish-kryeministri britanik i emocionuar kishte takuar të nëntë emnakët e tij shqiptarë.

Për më shumë, ndiqeni storjen e përgatitur nga ekipi ARD-së, me këtë përbërje: Reporter: Till Rueger; kamera: Sahit Kokolli; editimi: Christine Dériaz; producent: Besnik Hamiti.

 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi