Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

18.06.2022 23:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Një studim i ri ka zbuluar se pijet e gazuara mund të rrisin rrezikun e kancerit të mëlçisë. Sipas studimit të paraqitur në takimin vjetor të Shoqatës Amerikane për Ushqyerjen, qoftë dhe një pije e gazuar në ditë rrit rrezikun për t’u prekur nga kjo sëmundje, sipas Insider.

Studiuesit nga institucione të shumta, shikuan të dhëna nga 90,504 gra në postmenopauzë, të moshës 50 deri në 79 vjeç, të cilat i ndoqën për 19 vjet. Ata donin të shihnin nëse ekzistonte një model midis konsumimit të pijeve me sheqer, si pijet e gazuara dhe frutave, dhe rrezikut të kancerit të mëlçisë.

Ata zbuluan se gratë që konsumonin të paktën një pije të ëmbël në ditë kishin 73% më shumë gjasa të zhvillonin kancer të mëlçisë sesa gratë që pinin tre ose më pak pije të ëmbla në muaj. Gratë që pinin një ose më shumë pije të ëmbla çdo ditë kishin një rrezik 78% më të lartë, sipas të dhënave.

Kanceri i mëlçisë është forma e 6-të më e zakonshme e kancerit të diagnostikuar në mbarë botën, sipas World Cancer Research Fund International, dhe të dyja rastet dhe vdekjet e lidhura me to janë në rritje, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit. /abcnews.al

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë