Stafi i Klinkës Infektive kërkon nga ministri Vitia shtim të numrit të infermierëve kujdestarë

22.07.2021 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Stafi i Klinkës Infektive kërkon nga ministri Vitia shtim të numrit të infermierëve kujdestarë

Infermierët e Klinikës Infektive me kujdestari ditën e djeshme kanë mbajtur një mbledhje dhe kanë formuar një këshill iniciues duke marrë disa vendime për padrejtësitë që sipas tyre janë duke u bërë këtij komuniteti nga institucionet tona vartëse.

Infermierët e kësaj klinike kërkojnë që urgjentisht të shtohet numri i infermierëve kujdestarë.

Postimi i plotë:

Për MSh.z.Arben Vitia,
Drejtorin e Shskuk.z.Valbon Krasniqin,
Kordinatoren e Infermierëve znj.Lirije Beqiri,
UD.Drejtori i Klinikës Dr .A.Vishajn.
UD.Kryeinfermieren klinkësInfektive;znj.Z.Hulaj
Nga; këshilli Iniciues;Infermierët e klinkës Infektive.
Infermierët e Klinikës Infektive me ndrrime /kujdestari u mblodhën dhe formuan një kshilli iniciues dhe morën disa vendime për padrejtësit që jan duke ju bërë këti komuniteti nga institucionet tona vartëse.
Ankesa,kërkesa dhe vendimi që sot moren kshilli ishin;
1.Urgjentisht të shtohet numrini infermierëve përderisa aktualisht një infermier kujdestaron në një repart me kapacitet të 22 shtretër.
2.Pushimet vjetore po ju mohohen me shkrim nga vet institucioni me arsyen ,mungesa e stafit, kërkes kjo që na garanton edhe ligji por edhe kontrata e punës,
3.Oret shtes, kujdestarit, ndrrimet e nates, rrezikshmëria , vikendet tē paguhen sipas ligjit të punes.
Me respekte,
Iniciativa e infermierve të klinikës Infektive që kujdestarojn me turne.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohen detaje nga biseda telefonike Johnson-Zelensky

Zbulohen detaje nga biseda telefonike Johnson-Zelensky

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia

Aksident në magjistralen Suharekë-Prizren, tre persona të lënduar

Aksident në magjistralen Suharekë-Prizren, tre persona të lënduar

Kurti në World Affairs Forum: Kosova të bëhet pjesë e Programit Partneriteti për Paqe të NATO-s

Kurti në World Affairs Forum: Kosova të bëhet pjesë e Programit Partneriteti për Paqe të NATO-s

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurtit i takojnë mëditje për udhëtime jashtë vendi, por ai nuk i pranon ato

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurtit i takojnë mëditje për udhëtime jashtë vendi, por ai nuk i pranon ato

Vlera e Bitcoin-it bie për 50 për qind

Vlera e Bitcoin-it bie për 50 për qind

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Meta nesër e viziton Kosovën, do të pritet nga Osmani

Meta nesër e viziton Kosovën, do të pritet nga Osmani

Arrestohen dy persona në Vushtrri, ishin duke vjedhur vegla pune

Arrestohen dy persona në Vushtrri, ishin duke vjedhur vegla pune

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

Kosova ende pa kryeprokuror të shtetit

Kosova ende pa kryeprokuror të shtetit

Nagavci: Buxheti i këtij viti për arsim është 12% më i lartë sesa në vitin paraprak

Nagavci: Buxheti i këtij viti për arsim është 12% më i lartë sesa në vitin paraprak

Edita Tahiri: Kurti tash e zbuloi Amerikën!

Edita Tahiri: Kurti tash e zbuloi Amerikën!

Policia kap në flagrancë dy persona duke vjedhur në Vushtrri

Policia kap në flagrancë dy persona duke vjedhur në Vushtrri

Kryeministri Kurti vizitoi shkollën shqipe në Nju Jork

Kryeministri Kurti vizitoi shkollën shqipe në Nju Jork

Edhe tri shtete të tjera konfirmojnë linë e majmunit

Edhe tri shtete të tjera konfirmojnë linë e majmunit