Skandali – Jep dorëheqjen ministrja e brendëshme britanike

30.04.2018 21:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Skandali – Jep dorëheqjen ministrja e brendëshme britanike

Ministrja e brendshme e Britanisë dha dorëheqjen, në mesin e një skandali lidhur me trajtimin e ashpër të imigrantëve të moshuar që ishin sjellë në vend nga Karaibet, shtatë dekada më parë.

Amber Rudd i tha ligjvënësve javën e kaluar se qeveria nuk kishte përcaktuar objektiva për deportimin e njerëzve që konsideroheshin si imigrantë të paligjshëm. Por dokumentacioni tregon të kundërtën e dëshmisë së saj.

Zonja Rudd thonte në letrën e dorëheqjes së saj për Kryeministren Theresa May, se ajo “e kishte gënjyer pa dashje” Parlamentin lidhur me objektivat e deportimit.

Sot u emërua sekretari i ri i brendshëm i Britanisë; ai është Sajid Javid, bir i imigrantëve pakistanezë.

Mediat kanë zbuluar se shumë nga të ashtuquajturit imigrantë që patën ardhur me anijen Empire Windrush, kanë humbur vendet e punës, strehimin dhe shërbimin shëndetësor dhe i kanë kërcënuar për t’u deportuar, ngaqë nuk kishin paraqitur dokumente të cilat provonin të drejtën e tyre për të banuar në Britani, që u ishte dhënë me një ligj të vitit 1971.

Anija Empire Windrush pati sjellë në Britani në vitin 1948, imigrantë nga Karaibet, për të ndihmuar në rindërtimin e vendit pas Luftës së Dytë Botërore. Trajtimi i ashpër për gjeneratën e Windrush duket se buron nga një politikë e paraqitur nga Teresa May në periudhën kur ajo ishte Ministre e Brendshme, nga viti 2010 deri në vitin 2016, që kërkonte krijimin e një mjedisi jo miqësor për imigrantët e paligjshëm.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër