Si të trajtoni aknet

31.08.2015 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të trajtoni aknet

Kalojmë gati se nëntë muaj në pritje të verës që të mund të veshim rrobe që zbulojnë lëkurën tonë, mirëpo po kjo nxehtësi shkakton edhe paraqitjen e akneve kudo në trupin tonë.

Jemi jashtë, jemi duke u djersitur dhe poret e tona me shumë gjasa bllokohen. E ekspozojmë lëkurën tonë ndaj tjetër ambienti ngase është mësuar. Kjo përzierje e faktorëve të ndryshëm shkakton paraqitjen e akneve, andaj folëm me ca ëkspertë se çfarë të bëjmë me paraqitjen e tyre në disa pjesë të trupit.

Lëkura e kokës

Lëkura e kokës është e stërmbushur me gjëndrra yndyrore që janë një nga shkaktarët kryesorë të paraqitjes së akneve. Gjithashtu kërpudhat që jetojnë në ambiente të tilla sikurse lëkura e kokës, mund të shkaktojnë gunga që i ngjajnë puçrrave. Shamponi me acid salicilik mund të ndihmojë në kontrollimin e tepricës së yndyrës dhe të qërojë lëkurën e vdekur e cila mund të bllokojë poret.

Veshët

Produktet e flokëve kombinohen me djersë që të krijojnë gunga të dhimbshme, të mbani flokët e mbledhura është një opsion. Sigurohuni që të trajtoni aknet me fashë që përmban acid glikolik apo salicilik që të pastrojë poret e bllokuara.

Gjoks                                                                                                                                                   

Gjëndrrat e bllokuara të djersitjes mund të shkaktojnë shpërthim të befasishëm në gjoks, kjo gjendje quhet “miliaria” dhe ndodh nga dejrsitja e tepërt. Paraqitja e akneve duket sikur me koka të bardha, që janë shumë irituese dhe të bezdishme.

Mbajeni lëkurën tuaj të ftohtë dhe të pastër nga djersitja, kur jeni nën diell mbrojeni lëkurën tuaj.

 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës

Përfitimet nga një gotë verë në ditë

Përfitimet nga një gotë verë në ditë

Je e dashuruar me një burrë të martuar? 13 të vërteta që duhet t’i pranosh

Je e dashuruar me një burrë të martuar? 13 të vërteta që duhet t’i pranosh

Twitter kufizohet brenda Rusisë, i ndalet shpejtësia

Twitter kufizohet brenda Rusisë, i ndalet shpejtësia

Fasulet i shërojnë këto sëmundje mjaft të përhapura

Fasulet i shërojnë këto sëmundje mjaft të përhapura

Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët