Shitet në mënyrë të dyshimtë piriti i Trepçës, Bordi e deponon dosjen në Krimet Ekonomike

15.09.2021 14:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shitet në mënyrë të dyshimtë piriti i Trepçës, Bordi e deponon dosjen në Krimet Ekonomike

Një proces i paqartë i shitjes së piritit, pirotinës dhe jarositit, po zhvillohej prej një kohe. Ai po shitej si mbetje, pa vlerësime të duhura për përmbajtje.

Për këtë, Bordi i Kombinatit “Trepça” e ka deponuar dosjen e këtij procesi në Drejtorinë e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në kuadër të Policisë së Kosovës.

Këtë gjë e kanë bërë të ditur vetë Kombinati, të cilët përmes një komunikate, kanë konfirmuar se dosja e procesit të shitjes është dërguar në Polici.

“Me datën 14.09.2021 me kërkesë të Bordit të Përkohshëm Mbikëqyrës, “Trepça” Sh.A ka deponuar dosjen pranë Drejtorisë së Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë për rastin e shitjes së mbetjeve industriale të “Trepça” Sh.A, përkatësisht procesin e shitjes së Piritit, Pirotinës dhe Jarositit me dyshimet se ne, Bordi i Përkohshëm Mbikqyrës në “Trepça”, Sh.A, kemi ngritur dyshimet tona mbi keqpërdorimet në këtë process”, thuhet në komunikatë.

Ata thonë se deponimi i kësaj dosje bëhet me qëllim të ruajtjes së pasurive publike të Trepçës dhe synon të vendos ligjshmërinë në ndërmarrje.

Komunikata e plotë:

Komunikatë për medie nga Bordi i Përkohshëm Mbikëqyrës në “Trepça” Sh.A.

Me qëllimin të moskeqkuptimit apo të interpretimit gabimisht nga opionioni publik, duke patur parasysh edhe qartësimin e proceseve tjera që janë duke u zhvilluar në “Trepça” Sh.A, Bordi i Përkohshëm Mbikëqyrës i “Trepça” Sh.A e informon opinionin publik se:

Me datën 14.09.2021 me kërkesë të Bordit të Përkohshëm Mbikëqyrës, “Trepça” Sh.A ka deponuar dosjen pranë Drejtorisë së Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë për rastin e shitjes së mbetjeve industriale të “Trepça” Sh.A, përkatësisht procesin e shitjes së Piritit, Pirotinës dhe Jarositit me dyshimet se ne, Bordi i Përkohshëm Mbikqyrës në “Trepça”, Sh.A, kemi ngritur dyshimet tona mbi keqpërdorimet në këtë proces.

Bordi i Përkohshëm Mbikëqyrës i “Trepça” Sh.A si përfaqësues i aksionarit (Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe punëtorëve) është i vendosur të mbroj pasurinë publike dhe të vendosë ligjshmërinë në ndërmarrjen “Trepça” Sh.A.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U akuzua se sulmoi një anëtar të Demokratëve për Drenasin, flet Ramiz Lladrovci

U akuzua se sulmoi një anëtar të Demokratëve për Drenasin, flet Ramiz Lladrovci

Demokratët për Drenasin: Ramiz Lladrovci sulmon fizikisht Fatmir Dugollin

Demokratët për Drenasin: Ramiz Lladrovci sulmon fizikisht Fatmir Dugollin

“Ballkani i hapur”: Në Fletoren Zyrtare të Shqipërisë publikohet memorandumi për lehtësimin e tregtisë

“Ballkani i hapur”: Në Fletoren Zyrtare të Shqipërisë publikohet memorandumi për lehtësimin e tregtisë

Vdekja misteroze e rusëve në Kavajë, media ruse publikon fotot: mamaja vuante nga kanceri

Vdekja misteroze e rusëve në Kavajë, media ruse publikon fotot: mamaja vuante nga kanceri

Grenell: Dollarët e amerikanëve shkojnë dëm duke financuar UNMIK-un

Grenell: Dollarët e amerikanëve shkojnë dëm duke financuar UNMIK-un

Kurti: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia nuk ka alternativë

Kurti: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia nuk ka alternativë

Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni: