SHBA: Kosova nuk është burim i rëndësishëm i narkotikëve

19.03.2015 21:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA: Kosova nuk është burim i rëndësishëm i narkotikëve

Në raportin vjetor mbi narkotikët në vendet e ndryshme të botës, Departmenti Amerikan i Shtetit ka dhënë vlerësimin se Kosova nuk është një burim i rëndësishëm i narkotikëve, por në anën tjetër mbtetet një vend kalimtar prej nga drogat e llojeve të ndryshme kalojnë për në vendet e Evropës Perëndimore.

Në Raportin mbi Kontrollin Ndërkombëtar të Narkotikëve që ju dorëzua Kongresit, ofrohet një vlerësim i plotë i përpjekjeve të qeverive të huaja për të reduktuar narkotikët e ndaluar, prodhimin, trafikimin dhe përdorimin e tyre në përputhje me detyrimet ndërkombëtare sipas traktateve të OKB-së.

Në raport thuhet se Kosova zhvillon luftën kundër drogave përmes disa agjencive dhe me një strategji kombëtare dhe se në periudhën nga janari deri në shtator të vitit 2014 janë konfiskuar 672 kilogram marihuanë, 21 kilogram kokainë dhe më pak se dy kilogram heroinë, që përbën shtim të ndjeshëm të marihuanës dhe kokaninës ndërsa ka pasur rënie të heroines në krahasimi me vitin 2013.

Kur është fjala tek Kosova si vend i kalimit të drogës për në vendet e Evropës thuhet se këtë e karakterizojnë pozita e saj gjeografike dhe rrugët tradicionle pastaj moskontrollimi i pjesës veriore, varfëria dhe sistemi jo shumë efikas i menaxhmiit të kufirit.

Lidhur me përdorimin e drogave në Kosovë thuhet se më e preferuara të jetë marihuana ndërsa shumica e përdoruesve janë të rinj dhe mëshkuj.

Raporti thekson se Shtetet e Bashkuara kanë vazhduar të forcojnë dhe ndërtojnë marrëdhëniet me policinë e Kosovës duke ju ofruar ndihmë teknike dhe aftësim nëpërmes programeve amerikane të ndihmës.

Që nga viti 2014 Kosova dhe Shtetet e Bashkuara janë në fazën e negocimit të marrëveshjes së ekstradimit, thekson ndër të tjera raporti i Departmentit të Shtetit. /rtk/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje