Rriten infektimet në botë me variantin Delta të COVID-19

29.07.2021 13:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rriten infektimet në botë me variantin Delta të COVID-19

Varianti Delta i koronavursuit, i identifikuar për herë të parë në Indi, po shihet më shqetësim në të gjithë botën, pasi numri i rasteve të reja vijon të jetë në rritje. Të dhënat janë shqetësuese në disa pjesë të Azisë, përfshirë edhe Korenë e Jugut, që ka raportuar shifra rekord. Ndërkohë edhe në SHBA vijojnë masat parandaluese, teksa Britania e Madhe iu jep përparësi të vaksinuarëve.

Varianti Delta i koronavursuit, i identifikuar për herë të parë në Indi, po shihet më shqetësim në të gjithë botën, pasi numri i rasteve të reja vijon të jetë në rritje.

OBSH ka paralajmëruar marrjen e masave, duke vijuar me procesin e vaksinimit, pasi kjo është e vetmja mënyrë e parandalimit të përhapjes së sëmundjes Covid 19.

Të dhënat e fundit janë shqetësuese një pjesë e Azisë, përfshirë edhe nga Koreja e Jugut, e cila ka raportuar 1.896 raste të tjera të Covid-19, shifra më e lartë ditore që nga shpërthimi i pandemisë në vitin 2020.

Edhe në SHBA, që mbetet vendi më i prekur nga pandemia në të gjithë botën, ka shkuar në 611.316 numri i viktimave nga Covid-19, prej të cilëve 304 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit.

Numri i të infektuarve deri më tani, ka arritur në 34.608.322, me 71.920 raste në 24 orët e fundit. Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 3,92 milionë raste të konfirmuara dhe 64.292 të vdekur.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Planet e Prishtinës për të pushtuar veriun e Kosovës do të dështojnë”, thotë Petkoviq

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

“Është momenti i fundit që Vitia të deklarohet se a do të jetë ministër i të gjithëve”

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Mbi 670 pacientë po trajtohen në QKUK dhe spitalet regjionale, 44 prej tyre në kujdes intensiv

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Ky është ambasadori i ri amerikan që pritet ta pasojë Philip Kosnettin

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Njihuni me pesë vendet që po hapen dhe kanë vendosur ‘të jetojnë me COVID-19’

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë