Rigjykimi i Ramadan Mujës shmang zgjedhjet e parakohshme për kryetar në Prizren

31.08.2015 15:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rigjykimi i Ramadan Mujës shmang zgjedhjet e parakohshme për kryetar në Prizren

Rasti i kryetarit të Prizrenit, Ramadan Muja, është kthyer në rigjykim. Gjykata e Apelit e ka anuluar vendimin e Gjykatës Themelore të Prizrenit të datës 13 mars 2014, ka mësuar KTV-ja nga burime të afërta me procesin.
Në aktvendim shkruan se “është pranuar kërkesa e parashtruar nga avokati mbrojtës Ruzhdi Berisha në emër të Ramadan Mujës dhe janë pranuar edhe ankesat e të pandehurve tjerë”.

“Lënda i kthehet Gjykatës Themelore të Prizrenit për rigjykim”, përfundon aktvendimi.

Sipas Apelit, rigjykimi ka ndodhur për shkak të shkeljeve esenciale të nenit 384 të Kodit të Procedurës Penale lidhur me nenin 370 të Kodit të Procedurës Penale.

Ndërkohë, në Gjykatën e Apelit kanë konfirmuar se tashmë vendimin e kanë dërguar në Gjykatën Themelore të Prizrenit, pa dashur të deklarohen për përmbajtjen e vendimit. Themelorja në Prizren pritet që gjatë ditës t’ua shpërndajë vendimin palëve.

Ramadan Muja ishte dënuar me 2 vjet burgim me kusht dhe 30 muaj mos ushtrim të funksioneve publike për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Dënim kishin marrë edhe 5 zyrtarë të Komunës së Prizrenit.

Muja nuk kishte dhënë dorëheqje, pavarësisht vendimit dhe protestave të qytetarëve, me arsyetimin se po pret vendimin përfundimtar të Gjykatës, që është ky i Apelit.

Me këtë, i bie se Prizreni nuk shkon në zgjedhje të parakohshme, pasi që, sipas praktikës Gjykatës së Apelit mund t’i marrë kohë ta shqyrtojë rastin deri në përfundim të mandatit të Ramadan Mujës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Sveçla flet për gjendjen në Kroaci: 26 bashkëqytetarë do të lirohen sonte nga spitali

Sveçla flet për gjendjen në Kroaci: 26 bashkëqytetarë do të lirohen sonte nga spitali