Qeveria Kurti u vonua të blejë vaksinat, por vetëm kritika anti-qeveritare nuk e ndihmon Kosovën

29.08.2021 21:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria Kurti u vonua të blejë vaksinat, por vetëm kritika anti-qeveritare nuk e ndihmon Kosovën

T’gutshëm e t’papërgjegjshëm!

Na, të gjithë me huqet tona, qytetarë e qeveritarë, jemi fajtorë – sepse u ngutëm me besu qe dolëm n’stom – porse Pandemia i ka huqet e veta!?
E këtë nuk ditën me na e thânë as profesionistët!?

1.
Qeveria Kurti nuk munet me u mbajtë fajtore për asgjâ tjetër pos që âsht vonu në blemjen e vaksinave minimum dy muej dhe për këtë, nji ditë ka me u përgjegjë.
Ky âsht fakt!

2.
Qeveria Kurti âsht përgjegjëse për mungesën aktuale të vaksinave.
Edhe për këtë nji ditë duhet me u përgjegjë!?
E nëse ka vaksina AstraZeneca qytetarët duhet me shku me u vaksinu, sepse po nuk i besuen Oxfordit, kot i besojnë Zotit!?

3.
Ministri Vitia ka gabu pafalshëm që nuk ka dhânë dorëheqje për me kandidu për Prishtinë!?
Ose duhej mos me kandidue fare!
Ai ra viktimë e ambicieve politike partiake para atyne profesionale dhe etike.

4.
Qeveria Kurti tue sha e akuzu Qeverinë Hoti për keqmenagjim të Pandemisë, po korr çka ka mjellë!
Kritika antiqeveri nuk e shpëton Kosovën dhe fundja, ky âsht model i pushtetit aktual dhe nuk ndihmon asnji njeri.

5.
Por a ka në këtë shoqni dukush, profesionist, epidemiologë e mjekë që munet me ndihmu në shpëtimin e jetëve njerëzore dhe a ka dikush ndoj ide për me dalë në stom – vetëm nëse ka të tillë lë të flasin.
Të tjerët shueni, se jeni dyftyrça e hipokritë!
Sidomos ju, militantë gojëflliqtë!

6.
Nuk qëndron fakti se hapja e shtetit âsht faktori kyç në rritjën e infektimit dhe vdekjeve, për këtë faktori Shqipni âsht argument i fortë.
Vonesa në sigurimin e vaksinave dhe numri ende i vogël i të vaksinuemëve âsht kryefaktori.

7.
Ata individë konspirativë që kanë bâ thirrje se nuk ka virus, se po duen me na vu çipa, me i sterilizu rininë e budallaki tjera, duhet me i vra ndërgjegja, sepse kanë hise në vdekje.
Asht mirë tash me dalë ata me lypë t’falun, sepse kryesisht popullsia rurale dhe në komunat e vogla (ndër ta edhe mësues, mjek dhe të tjerë!?) po heziton me marrë vaksinën, tue qenë viktima të lajmeve të rrejshme (Fake News) dhe teorive komplotiste.

P.S.

Opozita e Shoqnia civile nëse mujnë me ndihmu me veprime e ide në zbutjën e Pandemisë lë ta thonë, nëse jo lë të heshtin!
Nuk kanë dëshmu që dijnë e mundën ma shumë!

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykimi ndaj Qemajl Mustafës dhe të tjerëve, 14 të akuzuar mbrohen në heshtje

Gjykimi ndaj Qemajl Mustafës dhe të tjerëve, 14 të akuzuar mbrohen në heshtje

Kjo është mbështetja e fuqishme për Lutfi Hazirin nga një pjesë e lagjes Arbëria

Kjo është mbështetja e fuqishme për Lutfi Hazirin nga një pjesë e lagjes Arbëria

A mundet Policia e Kosovës të ofrojë garancë për ish krerët e UÇK-së

A mundet Policia e Kosovës të ofrojë garancë për ish krerët e UÇK-së

Përparim Rama i bën ftesë publike Albin Kurtit për debat

Përparim Rama i bën ftesë publike Albin Kurtit për debat

Në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, Qeveria ndanë 1 mijë bursa studentore për vajza

Në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, Qeveria ndanë 1 mijë bursa studentore për vajza

Gashi: Kurtit do t’i jepet përgjigja ndëshkuese të dielën, kryeministri ka sjellje agresive ndaj qytetarëve

Gashi: Kurtit do t’i jepet përgjigja ndëshkuese të dielën, kryeministri ka sjellje agresive ndaj qytetarëve

Osmani: Serbia po i vazhdon përpjekjet për ta minuar shtetin e Kosovës

Osmani: Serbia po i vazhdon përpjekjet për ta minuar shtetin e Kosovës

Një person me aftësi të kufizuar goditet nga vetura në Prishtinë (Foto)

Një person me aftësi të kufizuar goditet nga vetura në Prishtinë (Foto)

Hoxhaj: Në Beograd mbahet samit kundër Kosovës, ministria e Jashtme hesht

Hoxhaj: Në Beograd mbahet samit kundër Kosovës, ministria e Jashtme hesht

Haziri vizitin kompaninë Flexograf, e përgëzon për sukseset dhe rritjen prodhimit për eksport në Europë

Haziri vizitin kompaninë Flexograf, e përgëzon për sukseset dhe rritjen prodhimit për eksport në Europë

Arrestohet punonjësi i aeroportit, në këmbim të 50 eurove pranoi valixhen me 5 kilogram më tepër

Arrestohet punonjësi i aeroportit, në këmbim të 50 eurove pranoi valixhen me 5 kilogram më tepër

Kosova ka administruar deri tani afër 1.5 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Kosova ka administruar deri tani afër 1.5 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19

Bosch: Serbia e ndihmuar nga Lajcak po shton presionin ndaj Kosovës për Asociacionin

Bosch: Serbia e ndihmuar nga Lajcak po shton presionin ndaj Kosovës për Asociacionin

Njësia e FSK-së fitoi medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm  ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkuar

Njësia e FSK-së fitoi medaljen e argjendtë në ushtrimin e famshëm ndërkombëtar “Cambrian Patrol 2021” në Mbretërinë e Bashkuar

Gjykata Themelore e anulon vendimin e ZRRE-së për t’ua paguar rrymën 4 komunave veriore

Gjykata Themelore e anulon vendimin e ZRRE-së për t’ua paguar rrymën 4 komunave veriore

Arrestohen dy persona në rajonin e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kontrabandim me mallra

Arrestohen dy persona në rajonin e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kontrabandim me mallra