Qeveria i ulë pagat e gradat për mijëra shërbyesë civil

20.03.2015 12:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria i ulë pagat e gradat për mijëra shërbyesë civil

Isa Mustafa nuk ka ndejur duarkryq gjatë këtyre 100 ditëve. Ai, ka menduar si t’i rehatojë militantët e tij partiak.

Për t’iu krijuar mundësia e gradimit të tyre, Qeveria e Kosovës ka filluar procedurat për ndryshimin e ligjit për pagat. Ndryshimet që do të bëhen do të jenë të dhimbshme për shumë punonjës të sektorit publik.

“Me ndryshimet që planifikohet të bëhen më së shumti dio të pësojnë punëtorët që kanë paga të mesme dhe të ulëta. Ata do të marrin edhe më pak para”, tha një për Gazetën Fjala, Mursel Zymberi, Kryetar i Sindikatës së Punonjësve Civil.

Llogaritet se diku rreth 50 milionë euro që i kanë marrë të punësuarit në emër të shtesave dhe benificioneve tjera do t’i kenë më pak.

Gazeta Fjala ka mësuar se Ministria e Administraës Publike tashmë është në fazën finale të draftimit të projektligjit të ri, i cili shumë shpejtë do të dërgohet në Qeveri e pastaj të marrë miratimin e deputetëve të Kosovës.

Në ministrinë e Financave nuk kanë pranuar të flasin për këtë qështje duke adresuar përgjegjësinë tek Ministria e Administratës Publike.

Zyrtarë të kësaj të fundit, kanë thënë për Gazetën Fjala se vendimi për ndryshim i takon Qeverisë së Kosovës, duke mos mohuar se do të ketë ndryshime në pagat e shërbyesve civil.

Por ndryshimet në kurriz të 80 mijë shërbyesve civil nuk e ka ndërmend ti pranojë sindikata e këtyre punëtorëve.

Kryesindikalisti Zymberi tha për Gazeten Fjala se sistemi i ri është shqetësues dhe trishtues për krejt punëtorët e administratës civile.

“Në katalogun e prezantuar ka shumë paqartësi she ai nuk reflekton asgjë të mirë sa i përket administrates dhe punëtorëve të saj”, tha Zymberi.

Bile, sipas tij, përpilimi i ligjit do të krijojë edhe shumë telashe me vendet e punës e kategorizimin e të punësuarve.

“Shumë vende pune që janë kryesisht prej komunave të Kosovës nuk parashihen në katalogun e përpiluar nga  Administrate Publike. Rrjedhimisht nuk dihet se ku do të pozicionohen ata dhe cilat do të jenë pozitat e të ardhurat e tyre”, tha Zymberi.

Kërcënimin më të madh ai e sheh për kategoritë e punëtorëve që marrin paga të mesme dhe të imta në administratë.

Por, sindikata nuk do rri duarkryq. Zymberi bëri me dije se ajo do të mbilidhet të premten e të shtunën për të diskutuar hapat për kundërshtimin karshi këtyre ndryshimeve.

Reforma në administratën publike është paraparë edhe me planin qeverisë të prezantuar kohë më parë.

“Menaxhimi i burimeve njerëzore në Administratën Publike: një shërbim publik i strukturuar bazuar në standarde, një shërbim jopolitik, i bazuar në rekrutim të drejtë dhe transparent, promovim në bazë të meritës dhe ngritje profesionale. Po ashtu, synohet ndërtimi i një sistemi unik i pagave në Administratën Publike, si dhe digjitalizimi i procesit të menaxhimit të burimeve njerëzore”, thuhet në programin e Qeverisë së Kosovës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Nis seanca e Kuvendit, në rend dite edhe tërheqja e parave të Trustit

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kurti: Nuk e heqim akcizën për naftë, nuk ndihmohen qytetarët

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Kur do t’i marrin studentët 100 eurot e premtuara? Flasin nga Qeveria

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Miratohet projektligji që përjashton veteranët nga ngritja e pagës minimale

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Krasniqi: Mospërfshirja e veteranëve të UÇK-së në pagën minimale është një turp, PDK s’merr pjesë në seancë

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Rizvanolli për shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve: Mandati u ka skaduar, jemi në proces për emërimin e të rinjve

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Hoti e pyet Muratin: Pse s’po e zgjeron listën e produkteve që mund t’iu reduktohet TVSH-ja, ta lejon Ligji

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Ky është profili i kompanisë gjermane “LIDL” që u ftua të investojë në Kosovë

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Cilat janë 10 tregjet më të mëdha të aksioneve në botë?

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri

Ministrja Hajdari: Shtohen 10 milionë euro në rezervën shtetërore, në korrik do të ketë më shumë prodhim nga gruri

Çmimet varfërojnë qytetarët, po blejnë më pak dhe me kualitet më të dobët

Çmimet varfërojnë qytetarët, po blejnë më pak dhe me kualitet më të dobët