Qendra gjigante e trafikut nëntokësor të Pekinit hyn në fazën e re të ndërtimit.

E publikuar: 15/08/2022 09:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ndërtimi i kompleksit më të madh të transportit nëntokësor të Azisë po vazhdon pa probleme në Pekin, teksa ka nisur puna në zonën qendrore të ndërtimit të stacionit, raporton “Xinhua”.

Kompania “China Railway Construction Corporation Ltd.”, një nga zhvilluesit e projektit, bëri të ditur se inxhinierët kanë hapur terrenin në këtë pjesë kyçe të strukturës së madhe që përbën qendrën gjithëpërfshirëse të transportit të Pekinit, e vendosur në distriktin lindor Tongzhou.

Kompleksi i trafikut prej 1.28 milionë metrash katrorë me një strukturë nëntokësore me tre shtresa është një tjetër mega projekt në kryeqytetin kinez pas Aeroportit Ndërkombëtar Daxing.

Projekti është planifikuar të jetë gati deri në fund të vitit 2024, duke lidhur hekurudhat ndërrajonale dhe ndërqytetare dhe disa linja metroje.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com