Prova e Demokracisë në ShBA, leksion për botën demokratike

07.01.2021 16:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prova e Demokracisë në ShBA, leksion për botën demokratike

Nga Msc. Skender Berisha

Mesazhi i dërguar nga ngjarja e djeshme në vendin më demokratik në botë, vendi me një prosperitet, me një histori suksesi, vendi që i ka dhënë kurajo për zhvillim vendeve në botë, ka ndihmuar dhe ruajtur balancën e zhvillimeve të ndryshme, dje dha një mesazh jo të mirë.

A mund t’a cilësojmë se ishte D.Trump;
-Njeriu i gabuar në vendin e gabuar?

I mbetet historisë dhe politikës amerikane t’a japin një pergjigjje të tillë!

D. Trump e vuri në provë demokracinë e zhvillimit të një procesi zgjedhor në pikëpyetje.
Etiketën që i vuri ShBA-së, duke u rrezikuar demokracia, në një kohë që të gjithë presin shtim të saj, veshtirë se do të harrohet shpejt.
Dyshimet e ndërhyrjeve të shërbimeve të huaja në ngjarjet e fundit mbeten sigurisht të investigohen, ngase gjërat nuk shkuan ashtu si janë mësuar shoqëria amerikane por edhe ajo botërore të shohin, ngase për një vend siç është Amerika ngjarje të tilla janë të pazakonta, vetëm se të mendohen e lëre më të jenë realitet.
A do të jetë kjo ngjarje një fillim i ndryshimit te ShBA-së, nga një shoqëri e përgjumur që ka rreshqitur pa dijeninë e saj, drejt një shoqërie që do të hap sytë dhe të mos lejojë më të ndodhin ngjarje të tilla që rrezikojnë demokracinë?
Sigurisht që po!
Bartja e përgjegjësisë për ngjarjet e fundit do të tentohet të barten jashtë ShBA-së, por pasojat për një veprim të tillë nga qytetarët amerikan, do mbesin dhe do t’i bartin vetë ShBA-të si tërësi.
Një ndryshim sado i vogël në ShBA, natyrisht se kanë inplikime edhe në politikat botërore, ngase këto ndryshime orientojnë zhvillimet e trendit dhe kahjes së politikave nga vendet me politika gjysmë të konsoliduara dhe atyre në zhvillim e sipër.
Aspiratat e vendeve për t’u zhvilluar dhe aspiruar në organizata të ndryshme dhe për t’u bërë pjesë e botës së modernizuar, si gjithnjë janë mbështetur nga vendi më superior dhe më me influencë në botë, andaj ngjarjet e fundit me protestat që nuk ishin si protesta të zakonshme që bëhen në ShBA, por ndërhyrje direkte në sistemin e zhvilluar demokratik, jep mesazhin se durimi, vigjilenca dhe dëshmia e realitetit janë thelbësore për një shoqëri me tipare dhe vlera demokratike që është edhe synimi kryesor i një shoqërie që aspiron diqka të tillë.
Në fund pas çertifikimit nga Kongresi Joe Biden do të jetë Presidenti i 46 për një mandat të plotë, dhe një tranzicion i qetë i pushtetit nga Trump është premtuar, edhe pse gjithmonë nga ai janë të pritshme edhe befasitë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lotët e opozitës, analistëve e mediave në Kosovë kundër NEPOTIZMIT!

Lotët e opozitës, analistëve e mediave në Kosovë kundër NEPOTIZMIT!

Pse nuk guxojnë t’ia përmendin dot as emrin kryeprokurorit që mban mbiemrin “Çela”?

Pse nuk guxojnë t’ia përmendin dot as emrin kryeprokurorit që mban mbiemrin “Çela”?

“Vrasësi i heshtur” dhe Asbesti në mafiourbanizëm

“Vrasësi i heshtur” dhe Asbesti në mafiourbanizëm

Eksperti amerikan: S’ka të ardhme perëndimore për Serbinë pa e njohur Kosovën dhe pa u larguar nga Rusia

Eksperti amerikan: S’ka të ardhme perëndimore për Serbinë pa e njohur Kosovën dhe pa u larguar nga Rusia

Ekonomi e çekuilibruar!

Ekonomi e çekuilibruar!

Njolla Gjykat Speciale

Njolla Gjykat Speciale

Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

Kush janë “këta” që po na shesin kopalla!?!

Kronologji ngjarjesh me rastin e 22 vjetorit të Betejës së Zhegocit…

Kronologji ngjarjesh me rastin e 22 vjetorit të Betejës së Zhegocit…

Interferimi ekonomik i autoriteteve dhe diaspora

Interferimi ekonomik i autoriteteve dhe diaspora

Shala: Përveç ndryshimit të Kushtetutës, Qeveria Kurti mund të bëjë çfarë të dojë

Shala: Përveç ndryshimit të Kushtetutës, Qeveria Kurti mund të bëjë çfarë të dojë

Qeveria – dialogu dhe vizat

Qeveria – dialogu dhe vizat

Editorial në News Week: Biden të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Editorial në News Week: Biden të luftojë për drejtësinë në Ballkan, Dhomat e Specializuara po e minojnë Kosovën

Fitorja e sotme e Vetëvendosjes – fundi i një tranzicioni në Kosovë

Fitorja e sotme e Vetëvendosjes – fundi i një tranzicioni në Kosovë

Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

Kulturë që shpërfaq vlerë e traditë

Ben-Meir: Që nga shpallja e Pavarësisë, asnjë subjekt politik në Kosovë nuk ka pasur program politik

Ben-Meir: Që nga shpallja e Pavarësisë, asnjë subjekt politik në Kosovë nuk ka pasur program politik

Faton Bislimi: Pushtete të ndara- përgjegjësi e plotë

Faton Bislimi: Pushtete të ndara- përgjegjësi e plotë