Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj fotovoltaike në shkretëtira

01.11.2021 16:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj  fotovoltaike në shkretëtira

Kina ka filluar një sërë projektesh të mëdha të energjisë së erës dhe fotovoltaike në zonat e saj të shkretëtirës që nga mesi i tetorit, njoftoi planifikuesi kryesor ekonomik i vendit, citon “Xinhua”.
Sipas Komisionit Kombëtar të Zhvillimit dhe Reformës, këto projekte janë të vendosura në Rajonin Autonom të Mongolisë së Brendshme në Kinën veriore dhe në Gansu, Qinghai dhe Ningxia të Kinës veriperëndimore, me një kapacitet të instaluar prej afro 30 milionë kilovatësh.
Sipas komisionit, promovimi i erës dhe energjisë fotovoltaike do të ndihmojë në rivendosjen e ekosistemeve në zonat e shkretëtirës, nxitjen e ekonomisë lokale dhe kontributin në përpjekjet e vendit për reduktimin e karbonit.

Këto projekte janë ndër synimet e vendit për zhvillimin e energjisë nga era dhe fotovoltaike në zonat e shkretëtirës. Kapaciteti total i instaluar vlerësohet të arrijë në 100 milionë kilovat nëse të gjitha projektet në listë përfundojnë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Droni i prodhuar nga Kina përfundon testin e vëzhgimit meteorologjik detar

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

CMG-ja: Pse kaq shumë produkte debutojnë në CIIE të Kinës?

CMG-ja: Pse kaq shumë produkte debutojnë në CIIE të Kinës?

Vjen “spiuni” për kilometrat e makinës, s’ka më: “E ka patur një doktor, vetëm shkonte në punë”

Vjen “spiuni” për kilometrat e makinës, s’ka më: “E ka patur një doktor, vetëm shkonte në punë”

Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj  fotovoltaike në shkretëtira

Projekte prioritare për energjinë e erës dhe asaj fotovoltaike në shkretëtira

Zhvillim i avancuar i kompjuterit  kuantik që përdor dritën

Zhvillim i avancuar i kompjuterit kuantik që përdor dritën

Kerolli: Facebook nuk po mbyllet, nuk po e ndryshon emrin

Kerolli: Facebook nuk po mbyllet, nuk po e ndryshon emrin

Facebook ndërron emrin, kështu do të quhet

Facebook ndërron emrin, kështu do të quhet

Dërgesat e telefonave 5G të Kinës arrijnë 70 për qind në janar-shtator

Dërgesat e telefonave 5G të Kinës arrijnë 70 për qind në janar-shtator

Facebook planifikon të ndryshojë emrin

Facebook planifikon të ndryshojë emrin

Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

Xiaomi” do të prodhojë masivisht makina elektrike në gjysmën e parë të vitit 2024

MateV i Huawei, rival i Samsung Galaxy Z Flip 3 dhe Moto Razr

MateV i Huawei, rival i Samsung Galaxy Z Flip 3 dhe Moto Razr

“Dita kur rrjetet sociale u prishën”, çfarë po ndodh me Facebook-un dhe aplikacionet e saj

“Dita kur rrjetet sociale u prishën”, çfarë po ndodh me Facebook-un dhe aplikacionet e saj